Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protest na karlovarské kolonádě varoval před šikanou umělců v lázních

  9:11aktualizováno  9:11
Na prostranství před karlovarskou Mlýnskou kolonádou hlídaném městskými kamerami si skupinka pěti lidí rozbalila malířské stojany, palety a plátna. Tak v sobotu začal další protestní happening proti šikaně pouličních umělců v Karlových Varech.

Švýcarská malířka Doris Windlinová maluje spolu s dalšími umělci na protestním happeningu v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Za jeden ze stojanů se postavila švýcarská malířka Doris Windlinová, za druhý karlovarský opoziční zastupitel a aktivista Jiří Kotek (Alternativa). Celá akce byla pokračováním diskuse o městské vyhlášce týkající se užívaní veřejného prostranství, která se rozpoutala loni v prosinci.

Tehdy strážníci vykázali umělkyni s malířským stojanem z centra města za nepovolené zabírání veřejného prostranství. "Povolení je nesmysl. Nemůžu nikdy přesně říct, na kterém místě budu stát," komentovala Windlinová.

Policisté se tenkrát neoprávněně odvolávali na vyhlášku o záboru veřejného prostranství. Ta však v devíti bodech, ve kterých vymezuje, co je zábor veřejného prostranství, rozložení malířského stojanu nezmiňuje.

Primátor se umělkyni omluvil

Primátor Petr Kulhánek se nakonec umělkyni omluvil, jelikož podle platné vyhlášky žádnou půdu nezabrala. Jenže krátce nato začal magistrát připravovat novou vyhlášku, podle které by Windlinová a další umělci pro povolení kvůli malířskému stojanu na magistrát museli. Dokument vyjmenovával místa se zákazem produkce.

"Je to mimo jiné na všech lázeňských kolonádách a ve Dvořákových a Smetanových sadech. Vytipovali jsme místa, kde uměleckou produkci nechceme. Malířka Windlinová i další na nich mohou mít stojan, ale musí si předtím opatřit na magistrátu placené povolení ke zvláštnímu užívání komunikace," řekl v červnu náměstek primátora Jaroslav Růžička. Návrh vyhlášky předložil radním.

Schválení nové vyhlášky už několikrát odložili

Se sílícím odporem veřejnosti ale začal magistrát řadit zpátečku. Vyhláška, která má vyřešit problém pouliční veřejné produkce, čeká po několika odkladech už pár měsíců na schválení.

"Trvá to už tři čtvrtě roku. Chtěl jsem, aby to bylo do sezony ošetřené. V červnu ale stáhli projednávání vyhlášky kvůli tomu, že neprošla kulturní komisí. Měli další dva měsíce čas. Návrh měl přijít na řadu v úterý, ale stáhl se zase kvůli projednání komise lázeňství a cestovního ruchu. V pozvánce, kterou jsem dostal, to byl přitom jeden z bodů jednání," shrnuje celý proces schvalování Kotek.

Návrh podle slov mluvčího magistrátu Jana Kopála musel nejdřív projít přes příslušné městské komise. Proto se jím zastupitelstvo bude zabývat na zasedání 29. října.

Sám Kotek se svým návrhem, ve kterém stanovoval pro umělce podmínky jako omezení hlučnosti, dobu, po kterou mohou stát na jednom místě, nebo pravidlo, že nesmí tvořit v okolí škol v průběhu vyučování, neuspěl. K návrhu, který se chystá projednat zastupitelstvo, má své výhrady.

"Místo, abychom vytvořili normu, která pouliční umělce ochrání, vytváří se naopak norma, která chce určit zóny, kde by pouliční umění nebylo možné, jako jsou parky, vedlejší kolonádní prostory a další. Hranice mezi placeným uměním, které by se dalo považovat za zábor veřejného prostranství, a pouličním uměním je tenká. Ale proto, že se dá těžko určit, zakážeme všechno? To je absurdní."

Podle zastupitele Radka Novotného z TOP 09, který se na sobotní sešlost přišel podívat, bude jednotlivé body ještě před zastupitelstvem projednávat koalice. Že by po tomto jednání prošel scénář, který by ve vymezených prostorech zakazoval činnost pouličním malířům, si nemyslí.

"Nikdo tu nikoho nevyhání, to už je jednou odehraná záležitost," míní. "Je to i domluvené s radnicí," popsal současný stav s tím, že pro umělce prodávající svá díla je vymezen prostor ve Dvořákových sadech.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz