Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Toužimi protestují proti sociálnímu centru. Rozhodne referendum

  15:03aktualizováno  15:03
Lidé v Toužimi protestují proti vybudování nového sociálního centra ve městě. Na čtvrteční setkání se zástupci radnice v místní sokolovně jich ale moc nepřišlo. Prezentace se uskutečnila týden před konáním referenda, v němž obyvatelé vyjádří svůj postoj ke vzniku centra.

(ilustrační foto) | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Poslední možnost, jak lidem z očí do očí vysvětlit, že pro ně bude zamýšlené sociální centrum užitečné, měla před blížícím se obecním referendem toužimská radnice. Občané, kteří ve čtvrtek přišli do sokolovny na besedu o investici za 25 milionů korun, to ale vidí jinak.

Mají obavy, aby se z Toužimi nestal další Varnsdorf, Nový Bor nebo Šluknov. Ve městě a okolních vesnicích totiž žijí čtyři stovky Romů. Místní se obávají, aby se podle jejich názoru problémoví lidé právě do sociálního centra nesjížděli ve velkém.

"Nejvíce mi vadí, že sociální centrum je určené pro nepřizpůsobivé občany. Navíc by provoz měl stát čtyři miliony korun ročně. Rozhodnout by ale mělo příští pátek referendum. Referendum je potom jediná zákonná norma, proti které se nemůže radnice bránit," řekl Petr Vlček, který inicioval petici Stop sociálnímu centru v Toužimi. Za tři dny ji podepsalo 1 200 lidí, tedy třetina obyvatel města.

Alexandr Žák, starosta Toužimi.

Alexandr Žák, starosta Toužimi.

Podle některých lidí z Toužimi radnice málo vysvětluje, co by centrum mohlo přinést. "Řada obyvatel se potom rozhodne na základě toho, co říkají oponenti centra, i když některé informace nejsou pravdivé," myslí si jedna z účastnic setkání.

Starosta Alexandr Žák připouští, že o centru byli lidé málo informovaní. "To se nyní snažíme napravit," zdůvodnil smysl besedy.

Nemovitost, ve které má sociální centrum vzniknout, nepatří Toužimi. Za dotaci z evropských peněz si proto město koupí opuštěný objekt bývalé Prefy. O dotaci zatím rozhodnuto není, protože celý projekt nyní kontrolují administrátoři. Jasno by mělo být v polovině listopadu.

Otázka, na kterou budou příští pátek lidé v plebiscitu odpovídat, je jednoduchá: Souhlasíte s výstavbou sociálního centra?

I kdyby místní referendum skončilo ve prospěch radnice, bez dotace by stejně v Toužimi nemohli začít stavět. "Náš rozpočet by to neutáhl, protože celý padne na opravy náměstí, které začaly v srpnu," vysvětlil starosta.

"Město rozjelo některé rozsáhlé akce, jako je rekonstrukce náměstí. Mám obavu z toho, že by se dotace nakonec musela vracet. Vyčerpají se peníze a dopadneme jako v Pramenech," připomněl na setkání případ jedné z nejzadluženějších obcí v zemi jeden z místních obyvatel.

Bez dotace bude město platit provoz ze svého, argumentují lidé

Čtvrteční setkání v sokolovně bylo už druhé v pořadí. Na první akci v květnu přišlo čtyři sta lidí. "Vášně tehdy cloumaly téměř všemi. Argumenty občanů jsou stále stejné. Říkají, že pokud Toužim nedostane dotaci na provoz, tak vše bude muset hradit po dobu pěti let ze svého," řekl starosta.

Další připomínky jsou spojené s představami, že sociální centrum nebude pro všechny, ale jen pro předen určený okruh lidí. "Jak máme vysvětlit našim dětem, že pro někoho zde staví centra a pro ně nic?" ptá se Petr Vlček.

Na čtvrteční setkání přišli také zástupci Agentury pro sociální začleňování. Snažili se přítomné přesvědčit, že centrum je vhodné i pro ně a že jej budou moci využívat. V nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež ve věku od 15 do 26 let je naplánovaná učebna, posilovna a sál pro taneční i dramatický kroužek.

Počítá se i s poradenstvím a službami pro rodiny s dětmi ve složité situaci. Na to, že sociální centrum nebude jen pro Romy, upozorňuje i Občanské sdružení Český západ.

Autoři:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz