(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Lidé v Toužimi protestují proti sociálnímu centru. Rozhodne referendum

  • 6
Lidé v Toužimi protestují proti vybudování nového sociálního centra ve městě. Na čtvrteční setkání se zástupci radnice v místní sokolovně jich ale moc nepřišlo. Prezentace se uskutečnila týden před konáním referenda, v němž obyvatelé vyjádří svůj postoj ke vzniku centra.

Poslední možnost, jak lidem z očí do očí vysvětlit, že pro ně bude zamýšlené sociální centrum užitečné, měla před blížícím se obecním referendem toužimská radnice. Občané, kteří ve čtvrtek přišli do sokolovny na besedu o investici za 25 milionů korun, to ale vidí jinak.

Mají obavy, aby se z Toužimi nestal další Varnsdorf, Nový Bor nebo Šluknov. Ve městě a okolních vesnicích totiž žijí čtyři stovky Romů. Místní se obávají, aby se podle jejich názoru problémoví lidé právě do sociálního centra nesjížděli ve velkém.

"Nejvíce mi vadí, že sociální centrum je určené pro nepřizpůsobivé občany. Navíc by provoz měl stát čtyři miliony korun ročně. Rozhodnout by ale mělo příští pátek referendum. Referendum je potom jediná zákonná norma, proti které se nemůže radnice bránit," řekl Petr Vlček, který inicioval petici Stop sociálnímu centru v Toužimi. Za tři dny ji podepsalo 1 200 lidí, tedy třetina obyvatel města.

Alexandr Žák, starosta Toužimi.

Podle některých lidí z Toužimi radnice málo vysvětluje, co by centrum mohlo přinést. "Řada obyvatel se potom rozhodne na základě toho, co říkají oponenti centra, i když některé informace nejsou pravdivé," myslí si jedna z účastnic setkání.

Starosta Alexandr Žák připouští, že o centru byli lidé málo informovaní. "To se nyní snažíme napravit," zdůvodnil smysl besedy.

Nemovitost, ve které má sociální centrum vzniknout, nepatří Toužimi. Za dotaci z evropských peněz si proto město koupí opuštěný objekt bývalé Prefy. O dotaci zatím rozhodnuto není, protože celý projekt nyní kontrolují administrátoři. Jasno by mělo být v polovině listopadu.

Otázka, na kterou budou příští pátek lidé v plebiscitu odpovídat, je jednoduchá: Souhlasíte s výstavbou sociálního centra?

I kdyby místní referendum skončilo ve prospěch radnice, bez dotace by stejně v Toužimi nemohli začít stavět. "Náš rozpočet by to neutáhl, protože celý padne na opravy náměstí, které začaly v srpnu," vysvětlil starosta.

"Město rozjelo některé rozsáhlé akce, jako je rekonstrukce náměstí. Mám obavu z toho, že by se dotace nakonec musela vracet. Vyčerpají se peníze a dopadneme jako v Pramenech," připomněl na setkání případ jedné z nejzadluženějších obcí v zemi jeden z místních obyvatel.

Bez dotace bude město platit provoz ze svého, argumentují lidé

Čtvrteční setkání v sokolovně bylo už druhé v pořadí. Na první akci v květnu přišlo čtyři sta lidí. "Vášně tehdy cloumaly téměř všemi. Argumenty občanů jsou stále stejné. Říkají, že pokud Toužim nedostane dotaci na provoz, tak vše bude muset hradit po dobu pěti let ze svého," řekl starosta.

Další připomínky jsou spojené s představami, že sociální centrum nebude pro všechny, ale jen pro předen určený okruh lidí. "Jak máme vysvětlit našim dětem, že pro někoho zde staví centra a pro ně nic?" ptá se Petr Vlček.

Na čtvrteční setkání přišli také zástupci Agentury pro sociální začleňování. Snažili se přítomné přesvědčit, že centrum je vhodné i pro ně a že jej budou moci využívat. V nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež ve věku od 15 do 26 let je naplánovaná učebna, posilovna a sál pro taneční i dramatický kroužek.

Počítá se i s poradenstvím a službami pro rodiny s dětmi ve složité situaci. Na to, že sociální centrum nebude jen pro Romy, upozorňuje i Občanské sdružení Český západ.