Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Cíl zaměřit, cíl zničit! Protiletadlová obrana cvičila v Hradišti

  17:33aktualizováno  17:33
Bojovými střelbami z protiletadlových raketových kompletů vrcholí tento týden ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku mezinárodní cvičení Tobruq Arrows 2016. Jsou při něm vidět scény nápadně podobné akčním filmům.

Projíždějící tatra vypadá neškodně jen do té chvíle, než z ní vyskáče jednotka protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Z obyčejného nákladního auta se do dvou minut stane stanoviště jednoho z nejmodernějších protileteckých kompletů RBS 70.

„Cíl v sektoru vyhledat,“ ozve se ve vysílačce příkaz a než utichne, následuje další. „Cíl zničit.“

Do mezinárodního cvičení se nezapojili jen čeští vojáci, ale také jejich spojenci ze Slovenska a Litvy. Cvičení Tobruq Arrows, které svým názvem odkazuje na české vojáky bojující ve druhé světové válce v jedné z nejznámějších bitev, navazuje na loňské velké cvičení v Boleticích.

Hradiště je nenahraditelné

Na střelnici Březina v rámci Vojenského újezdu Hradiště probíhají protiletadlové střelby už historicky.

Fotogalerie

„Nechci porovnávat, která za dvou střelnic v republice pro nás je lepší, ale po optimalizaci vojenských prostorů je pro nás vhodnější výcvikový prostor Hradiště, protože na Boleticích dnes nemohou střílet všechny komplety, jenž naši partneři používají,“ shrnul výhody Hradiště podplukovník Jan Suchý, s tím, že další významnou devízou největšího cvičiště je právě jeho rozloha.

„Můžeme zde cvičit nejen samotnou střelbu z protiletadlových raketových komponentů, nýbrž i taktický manévr, který představuje důležitý prvek při vedení bojové činnosti,“ dodal Suchý.

Do mezinárodního cvičení se zapojilo více než 200 vojáků a ke střelbám využívali hned pěti různých kompletů. Čeští vojáci stříleli z kompletů RBS 70, S-10M a S-2M. Slováci představili systém IGLA a Litevci americké Stingery. Schopnosti protiletadlových operátorů prověřilo hned několik typů cílů.

„Využíváno bylo široké spektrum imitátorů vzdušných terčů, tedy stacionární, vlečné, ale i rádiem řízené,“ uvedl řídící střeleb major Petr Řezníček. „Střelby přerušit,“ zazní ve vysílačce. Důvodem je prolétávající vrtulník záchranářů, kteří chvátají za pacientem v nouzi.

„Pro nás to není problém, pokud se cvičení přeruší na chvilku. Já osobně na této střelnici střílím od roku 2004 a musím říct, že je jedinečná událost. Už se to opravdu nestává tak často,“ uvedl Suchý.

Přesto za hodinu zazní stejný rozkaz, tentokrát kvůli startujícímu letadlu z Karlovarského mezinárodního letiště. Proto musí být vojáci v nepřetržitém spojení s řídícím letového provozu pro celou Českou republiku. Vysokou úroveň vycvičenosti musí strakoničtí vojáci pilovat po celý rok.

„Reálné cíle, na které se připravujeme jsou letadla, vrtulníky, bezpilotní prostředky a řízené střely s plochou dráhou letu,“ uvedl potenciál střelců řídící cvičení.

Kuřák je vidět na kilometry

Poprvé v historii se povedlo vystřelit se dvěma různými komplety a dvěma národy na jeden cíl. „Cíl zničen,“ stroze okomentoval historický úspěch střelec z české zbraně.

Právě kombinace dvou možností by případnému pilotovi nedala moc šancí na únik.

„Některé pracují na termální stopě, tedy za teplem motoru. Další pak zaměří cíl pomocí toho, že je kontrastní vůči svému okolí. A ty novější rakety, to už je vše dohromady. Svou rychlostí opravdu moc šancí pilotům nedávají,“ prozradil jeden z vojáků.

Právě termální zaměření cíle se stalo jedním z témat zajímavého rozhovoru přes vysílačku. „Ať si ten v modrém baretu típne to cigáro,“ zahřmělo ve vysílačce. A velitel cvičení potvrzuje, kuřák u nepřátel by byl v zaměřovačích vidět na kilometry.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz