Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sledování pomocí kamer se Chebu prodraží. Až o 400 tisíc korun ročně

  14:49aktualizováno  14:49
O práci u monitorů chebského kamerového systému přijdou hendikepovaní klienti firmy Propos Partner, která se dostala do ekonomických potíží. Obrazový výstup začnou nově sledovat pracovníci městského úřadu. Provoz kamerového systému se tak radnici prodraží.

Pod dohledem monitorovacích kamer je i největší chebské sídliště Zlatý vrch. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Po letech končí spolupráce města Cheb se společností, která zajišťovala sledování monitorů a nabízela tak práci tělesně postiženým. Podle starosty Pavla Vanouška jsou hlavním důvodem rozchodu přetrvávající ekonomické problémy firmy Propos Partner.

"Radní schválili vytvoření nových pracovních míst v městské policii," uvedl starosta Vanoušek. Konkrétně 4,5 pozice. "Místa jsou určená pro pracovníky, kteří budou zajišťovat provoz městského kamerového systému. Už dříve se na nás obraceli zaměstnanci firmy Propos Partner s tím, že nedostali včas výplatu," poznamenal starosta Vanoušek.

"Teď už to dospělo tak daleko, že majitel firmy přiznal, že není dál schopný monitorování zvládnout. Dohodli jsme se, že smlouvu ukončíme a budeme si dohlížení nad kamerovým systémem zajišťovat sami. Samozřejmě některým pracovníkům Propos Partner nabídneme, aby se stali zaměstnanci města," sdělil Vanoušek.

Pro Cheb to znamená, že bude muset najít dalších 300 až 400 tisíc korun ročně. Radnice podle Vanouška sice chce dát šanci u monitorům především hendikepovaným, bude ale muset vyplácet větší mzdy a hlavně odvody.

"Dříve nás služba stála asi 900 tisíc korun ročně, malou část jsme dostávali zpět za symbolické nájemné. To by nám ale na platy a odvody nestačilo," zdůraznil Pavel Vanoušek, podle nějž město kvůli malému podílu tělesně postižených zaměstnanců nemůže počítat s dotacemi nebo úlevami.

Provoz městské policie stojí ročně 18 milionů

V současné době je po Chebu rozmístěno už 18 kamer. Díky nim mají strážníci přehled o úseku od Kamenné ulice přes náměstí Krále Jiřího a pěší zónu až k nádraží. Pod dohledem je i největší chebské sídliště Zlatý vrch.

"Poslední rok využíváme kamerový systém pro odhalování přestupků podstatně víc než dříve. Po jeho obsluze požadujeme, aby se soustavně zaměřovala hlavně na místa, kde je porušování veřejného pořádku nejčastější," dodal.

Pečlivé sledování monitorů se vyplácí. V polovině loňského roku upozornili pracovníci u monitorů na necelých 90 přestupků a jiných prohřešků, za stejné období letošního roku se množství podnětů vyšplhalo na téměř tisícovku.

Chebská městská policie v současné době zaměstnává 35 lidí, z toho 22 strážníků. Ročně město ze svého rozpočtu uvolní na městskou policii 18 milionů korun. Většina peněz, 13 milionů, jde na platy a vybavení strážníků.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz