Pod dohledem monitorovacích kamer je i největší chebské sídliště Zlatý vrch.

Pod dohledem monitorovacích kamer je i největší chebské sídliště Zlatý vrch. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sledování pomocí kamer se Chebu prodraží. Až o 400 tisíc korun ročně

  • 0
O práci u monitorů chebského kamerového systému přijdou hendikepovaní klienti firmy Propos Partner, která se dostala do ekonomických potíží. Obrazový výstup začnou nově sledovat pracovníci městského úřadu. Provoz kamerového systému se tak radnici prodraží.

Po letech končí spolupráce města Cheb se společností, která zajišťovala sledování monitorů a nabízela tak práci tělesně postiženým. Podle starosty Pavla Vanouška jsou hlavním důvodem rozchodu přetrvávající ekonomické problémy firmy Propos Partner.

"Radní schválili vytvoření nových pracovních míst v městské policii," uvedl starosta Vanoušek. Konkrétně 4,5 pozice. "Místa jsou určená pro pracovníky, kteří budou zajišťovat provoz městského kamerového systému. Už dříve se na nás obraceli zaměstnanci firmy Propos Partner s tím, že nedostali včas výplatu," poznamenal starosta Vanoušek.

"Teď už to dospělo tak daleko, že majitel firmy přiznal, že není dál schopný monitorování zvládnout. Dohodli jsme se, že smlouvu ukončíme a budeme si dohlížení nad kamerovým systémem zajišťovat sami. Samozřejmě některým pracovníkům Propos Partner nabídneme, aby se stali zaměstnanci města," sdělil Vanoušek.

Pro Cheb to znamená, že bude muset najít dalších 300 až 400 tisíc korun ročně. Radnice podle Vanouška sice chce dát šanci u monitorům především hendikepovaným, bude ale muset vyplácet větší mzdy a hlavně odvody.

"Dříve nás služba stála asi 900 tisíc korun ročně, malou část jsme dostávali zpět za symbolické nájemné. To by nám ale na platy a odvody nestačilo," zdůraznil Pavel Vanoušek, podle nějž město kvůli malému podílu tělesně postižených zaměstnanců nemůže počítat s dotacemi nebo úlevami.

Provoz městské policie stojí ročně 18 milionů

V současné době je po Chebu rozmístěno už 18 kamer. Díky nim mají strážníci přehled o úseku od Kamenné ulice přes náměstí Krále Jiřího a pěší zónu až k nádraží. Pod dohledem je i největší chebské sídliště Zlatý vrch.

"Poslední rok využíváme kamerový systém pro odhalování přestupků podstatně víc než dříve. Po jeho obsluze požadujeme, aby se soustavně zaměřovala hlavně na místa, kde je porušování veřejného pořádku nejčastější," dodal.

Pečlivé sledování monitorů se vyplácí. V polovině loňského roku upozornili pracovníci u monitorů na necelých 90 přestupků a jiných prohřešků, za stejné období letošního roku se množství podnětů vyšplhalo na téměř tisícovku.

Chebská městská policie v současné době zaměstnává 35 lidí, z toho 22 strážníků. Ročně město ze svého rozpočtu uvolní na městskou policii 18 milionů korun. Většina peněz, 13 milionů, jde na platy a vybavení strážníků.