Letecký pohled na historickou část Chebu.

Letecký pohled na historickou část Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zájemců o byty v Chebu je víc. Díky práci si za bydlení rádi připlatí

  • 0
Některá města v kraji těží z bouřlivě se rozvíjejících průmyslových zón i z blízkosti hranic. Lidé mají práci, a tak hledají byty. Také roste zájem o parcely vhodné na stavbu rodinných domů.

Kromě poklesu nezaměstnanosti se zdá, že se v regionu začíná hýbat i dlouhodobě stagnující trh s realitami. Jedním z příkladů může být druhé největší město kraje, Cheb. Podle tamního starosty Petra Navrátila zde lidé ve větší míře hledají nájemní byty. S tím souvisí i růst nájemného.

Za zateplené městské byty o velikosti kolem 50 metrů čtverečních ležících v dobré lokalitě se v elektronických aukcích nájemné z počátečních 47 korun za metr často vyšplhá i na dvojnásobek. Lidé zde ale více poptávají i parcely na stavbu rodinných domů. Důvodů je podle Navrátila hned několik.

„Je tu nízká nezaměstnanost, dostatek pracovních nabídek a s tím souvisí i to, že se mírně zvyšují mzdy. Důležitá je také blízkost Německa, kde v poslední době dochází k oživení průmyslu a obchodu, a v neposlední řadě jsou to nízké úrokové sazby. To všechno hraje do karet lidem, kteří hledají byt nebo zvažují, že se přestěhují do svého,“ vysvětlil starosta s tím, že městu se dokonce daří zčásti pronajímat i velkometrážní byty, se kterými byl v minulosti problém, zejména kvůli nákladům na vytápění.

„Velkorysé bytové jednotky nyní pronajímáme například lékařům chebské nemocnice,“ uvedl starosta. To, že silný zaměstnavatel přitáhne lidi do města, si ověřili také v Nejdku, kde sídlí například jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Karlovarském kraji, společnost Witte.

„Zprostředkovaně máme signály, že zvýšený zájem o pronájem bytů tady je. Navíc podle našich informací je nájemné v Nejdku vyšší, než by odpovídalo městům naší velikosti,“ potvrdil starosta Lubomír Vítek.

Práce zřejmě přitáhne lidi i do Ostrova

Velké naděje vkládají do průmyslové zóny i v Ostrově. Tamní starosta Pavel Čekan věří, že právě práce přiláká do Ostrova lidi, kteří se tu budou chtít natrvalo usadit.

„Na nějaké hodnocení je ještě brzy, ale už teď pozorujeme, že lidé sondují, jak jsme na tom s byty nebo s parcelami pro stavbu domů,“ konstatoval starosta Čekan. Případného přílivu nových obyvatel se nebojí.

„Už teď máme schválený program podpory pro stavebníky. Na novou bytovou jednotku je možné čerpat podporu 150 tisíc korun, a to i v případě, že vznikne při rekonstrukci. Na pořízení stavební parcely dáme dalších 150 tisíc.“

Expert pro trh s realitami Ivan Žikeš však nadšení mírní. „Trh s realitami je zvadlý, tak, jako je zvadlá kupní síla v Karlovarském kraji. Prodávají se hlavně byty v panelových domech, sem tam nějaký rodinný domek. Největší nabídka realit je v Karlových Varech. Nicméně mírné zvýšení pozorujeme v okolí větších průmyslových zón,“ připustil Žikeš.