Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy v Karlovarském kraji nabírají dech a s ním také nové zaměstnance

  8:43aktualizováno  8:43
S lepší zprávou než loni přišla agentura Czechinvest. Zatímco minulý rok se jí v Karlovarském kraji zprostředkovávat investice nedařilo, za první pololetí letošního roku jich hlásí hned šest. Jejich počet zřejmě ještě naroste.

Průmyslová zóna v Chebu patří k těm, o které je v Karlovarském kraji největší zájem. To proto, že je blízko rychlostní silnice R6. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Agentura Czechinvest sice od ledna nepřivedla žádného nového investora, ale pomáhala v rozvoji společnostem již působícím v kraji. Ty chtějí do nových závodů či technologií investovat stovky milionů a vytvořit 531 nových pracovních míst.

Plánované investice

Witte Access Technology
2 projekty, jeden za 962,4 milionů (přinese 228 míst), druhý za 774,2 mil. (přinese 158 míst)

Nejdecká česárna vlny
771,2 mil., přinese až 60 míst

Momentive Specialty Chemicals
491 mil., přinese 25 míst

KE Ostrov - Elektrik
286,45 mil., přinese 10 míst

EPT Connector
74,6 mil., přinese 50 míst

Zdroj: Czechinvest

„Jedná se jednoznačně o úspěch. Významnější než prostá statistická data je fakt, že podnikatelé se snaží zachovat výrobu ve svém regionu či v blízkém okolí,“ uvedla mluvčí Czechinvestu Petra Menclová.

Agentura uvádí, že největší investice v regionu se týká nejdecké společnosti Witte. Ta podle dřívějších informací plánuje rozšíření výroby do ostrovské průmyslové zóny. „Rozhodnutí o výstavbě závodu padne ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku,“ uvedla mluvčí firmy Martina Poštová.

Rozšiřovat výrobu plánuje i Nejdecká česárna vlny. Chystá stavební úpravy budov a investici do nové technologie. „Je to horizont dvou, spíše tří let,“ odhadl ředitel společnosti Ladislav Mikeš. Ve firmě by díky tomu mělo vzniknout až 60 nových pracovních míst. Přibližně stejný počet jich plánuje i firma EPT Connector, která rozšíří výrobu do Habartova.

„V současné době sídlíme ve Svatavě, kde zaměstnáváme asi dvě stovky lidí. Tím, že se přesuneme do větších, modernějších prostor, budeme schopni rozšířit výrobu a vznikne nových padesát míst,“ popsal ředitel společnost Tomáš Musil. V Habartově chce EPT Connector stavět od jara, hotovo by mělo být do roka.

Investice plánuje také sokolovská chemička a ostrovská společnost KE Ostrov - Elektrik, která se chce přesunout do tamní průmyslové zóny.

Výčet investic by tím v letošním roce zřejmě končit neměl. „Nové projekty očekáváme i v budoucnosti, přestože druhé pololetí roku 2014 nebude obecně již tak bohaté jako pololetí první,“ uvedla Petra Menclová.

Největší zájem je o zóny blízko rychlostní silnice

Silný potenciál přitom Czechinvest vidí v průmyslových zónách blízko R6, jako je Cheb, Přátelství -Silvestr, Ostrov či Nové Sedlo. Posledně jmenovaná bude dokončená 1. října. Zájem je o ni už teď.

Podle starosty Martina Loukoty už se na vedení Nového Sedla obrátili čtyři investoři a ty také po kolaudaci město osloví jako první. „V budoucnu by se do ní mohlo vejít téměř osm, maximálně devět žadatelů, pokud to nebudou nějací větší investoři,“ uvedl starosta.

Hejtmanův náměstek Petr Navrátil považuje zájem zdejších firem o rozšiřování za dobrý signál, že vše funguje a nevyplatí se jim odcházet jinam. Přesto říká, že by kraj stál také o nějakého nového investora. Otázkou prý je, kam by zamířil.

„V chebské zóně je posledních asi patnáct hektarů, ostrovská má plno, novosedelská před dokončením a další nebudou do roku 2016 připravené,“ podotkl s tím, že kraj chce situaci řešit.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz