Průmyslová zóna v Chebu patří k těm, o které je v Karlovarském kraji největší zájem. To proto, že je blízko rychlostní silnice R6.

Průmyslová zóna v Chebu patří k těm, o které je v Karlovarském kraji největší zájem. To proto, že je blízko rychlostní silnice R6. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Firmy v Karlovarském kraji nabírají dech a s ním také nové zaměstnance

  • 1
S lepší zprávou než loni přišla agentura Czechinvest. Zatímco minulý rok se jí v Karlovarském kraji zprostředkovávat investice nedařilo, za první pololetí letošního roku jich hlásí hned šest. Jejich počet zřejmě ještě naroste.

Agentura Czechinvest sice od ledna nepřivedla žádného nového investora, ale pomáhala v rozvoji společnostem již působícím v kraji. Ty chtějí do nových závodů či technologií investovat stovky milionů a vytvořit 531 nových pracovních míst.

Plánované investice

Witte Access Technology
2 projekty, jeden za 962,4 milionů (přinese 228 míst), druhý za 774,2 mil. (přinese 158 míst)

Nejdecká česárna vlny
771,2 mil., přinese až 60 míst

Momentive Specialty Chemicals
491 mil., přinese 25 míst

KE Ostrov - Elektrik
286,45 mil., přinese 10 míst

EPT Connector
74,6 mil., přinese 50 míst

Zdroj: Czechinvest

„Jedná se jednoznačně o úspěch. Významnější než prostá statistická data je fakt, že podnikatelé se snaží zachovat výrobu ve svém regionu či v blízkém okolí,“ uvedla mluvčí Czechinvestu Petra Menclová.

Agentura uvádí, že největší investice v regionu se týká nejdecké společnosti Witte. Ta podle dřívějších informací plánuje rozšíření výroby do ostrovské průmyslové zóny. „Rozhodnutí o výstavbě závodu padne ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku,“ uvedla mluvčí firmy Martina Poštová.

Rozšiřovat výrobu plánuje i Nejdecká česárna vlny. Chystá stavební úpravy budov a investici do nové technologie. „Je to horizont dvou, spíše tří let,“ odhadl ředitel společnosti Ladislav Mikeš. Ve firmě by díky tomu mělo vzniknout až 60 nových pracovních míst. Přibližně stejný počet jich plánuje i firma EPT Connector, která rozšíří výrobu do Habartova.

„V současné době sídlíme ve Svatavě, kde zaměstnáváme asi dvě stovky lidí. Tím, že se přesuneme do větších, modernějších prostor, budeme schopni rozšířit výrobu a vznikne nových padesát míst,“ popsal ředitel společnost Tomáš Musil. V Habartově chce EPT Connector stavět od jara, hotovo by mělo být do roka.

Investice plánuje také sokolovská chemička a ostrovská společnost KE Ostrov - Elektrik, která se chce přesunout do tamní průmyslové zóny.

Výčet investic by tím v letošním roce zřejmě končit neměl. „Nové projekty očekáváme i v budoucnosti, přestože druhé pololetí roku 2014 nebude obecně již tak bohaté jako pololetí první,“ uvedla Petra Menclová.

Největší zájem je o zóny blízko rychlostní silnice

Silný potenciál přitom Czechinvest vidí v průmyslových zónách blízko R6, jako je Cheb, Přátelství -Silvestr, Ostrov či Nové Sedlo. Posledně jmenovaná bude dokončená 1. října. Zájem je o ni už teď.

Podle starosty Martina Loukoty už se na vedení Nového Sedla obrátili čtyři investoři a ty také po kolaudaci město osloví jako první. „V budoucnu by se do ní mohlo vejít téměř osm, maximálně devět žadatelů, pokud to nebudou nějací větší investoři,“ uvedl starosta.

Hejtmanův náměstek Petr Navrátil považuje zájem zdejších firem o rozšiřování za dobrý signál, že vše funguje a nevyplatí se jim odcházet jinam. Přesto říká, že by kraj stál také o nějakého nového investora. Otázkou prý je, kam by zamířil.

„V chebské zóně je posledních asi patnáct hektarů, ostrovská má plno, novosedelská před dokončením a další nebudou do roku 2016 připravené,“ podotkl s tím, že kraj chce situaci řešit.