Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přibývá žáků, které obor baví, říká ředitel vítězné průmyslovky

  9:10aktualizováno  9:10
Ostrovská průmyslovka v Karlovarském kraji nejlépe připravuje absolventy do práce. Vyplývá to z výsledků ankety nazvané Škola doporučená zaměstnavateli, v níž vzdělávací zařízení s přehledem zvítězilo.

Ředitel Střední průmyslové školy Ostrov Pavel Žemlička | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pokud se o práci uchází absolvent Střední průmyslové školy Ostrov, má velkou šanci uspět. Tak vidí průmyslovku zástupci firem, kteří uspořádali svou další anketu.

„Je to teprve druhý ročník, takže anketa ještě není v povědomí lidí. Proto jsem nečekal, že bychom mohli uspět,“ říká ředitel průmyslovky Pavel Žemlička.

O anketě

Škola doporučená zaměstnavateli 2015

  • Klub zaměstnavatelů, který čítá aktuálně 152 členů, ji vyhlásil 1. září 2015.
  • Hlasování se účastnily firmy z celé republiky s 20 a více zaměstnanci, jejichž převažujícím oborem podnikání není vzdělání.
  • Cílem bylo ocenit střední školy a fakulty vysokých škol nejlépe připravující své absolventy na zaměstnání.

V čem spočívá předpoklad úspěchu vašich absolventů?
Myslím si, že absolventi od nás odcházejí dobře teoreticky připraveni, a přesto že to při výuce nevypadá, když se dostanou do praxe, najednou to, co při zkoušení ve škole zapomněli, vyplave na povrch a oni to umí použít. Rovněž cítím, že je opět čím dál více žáků, které obor baví. Takový absolvent je pak pro zaměstnavatele zajímavý.

Dá se vůbec nějak ověřit, že takto úspěšní jsou?
V podstatě jen z reakcí firem. Naše partnerské firmy, se kterými spolupracujeme, nám zpětnou vazbu dávají, že dotyčný je šikovný, nebo se u nich nějakým způsobem chytl a dobře tam pracuje, ale ověřit to asi jinak nejde.

Zaměřila se škola v poslední době na nějakou věc, aby absolventi byli co nejúspěšnější?
Snažíme se dát do výuky co nejvíce praxe. Do učebních plánů Technického lycea jsme zavedli praxi v dílnách a předměty s praktickou aplikací fyziky. Zkoušíme posílat naše strojaře do partnerské firmy EPT Connector ze Svatavy, kde v rámci výuky absolvují kurz obrábění na jednotlivých strojích. Firma je na tuto možnost vybavená a velice vstřícná. Kantoři se snaží inovovat výuku v souvislosti s příchodem nových technologií. A v neposlední řadě se snažíme o snížení absence žáků při výuce.

Zaměstnavatelé si často stěžují, že technikům chybějí jazykové znalosti. Souhlasil byste s tím?
To je otázka. Například naši absolventi nemají naprosto problém udělat státní maturitu z cizího jazyka. Výuka je u nás na vynikající úrovni. Žáci procházejí i kurzem technické angličtiny a němčiny. Jestli je to ale pro podniky dostačující, nedokážu posoudit. Možná je spíše rezerva ve znalostech absolventů učebních oborů. Nemyslím si ale, že to je vždy chyba jen výuky.

Myslíte, že se dá cizí řeč ve škole naučit dostatečným způsobem a není zapotřebí například výměnný pobyt?
Samozřejmě se dá naučit leccos. Pokud jsou žáci ochotní se učit, přistoupí k učení konstruktivně a je kvalitní učitel, dá se vše zvládnout. Výměnný pobyt je přidaná hodnota k výuce jazyků a je to velice účinné setkání se s cizím jazykem. U nás na škole výměnné pobyty pořádáme každý rok. Kromě toho naši žáci absolvují setkání s rodilými mluvčími, aby jazyk poznali a byli nuceni v něm konverzovat. Více konverzace by žákům jednoznačně prospělo.

Kam by podle vás měla škola v dalších letech směřovat? Máte nějakou vizi?
Našim hlavním cílem je, aby byl absolvent SPŠ Ostrov v podnicích vítán. Chtěli bychom proto vyjít vstříc zaměstnavatelům. Ti potřebují techniky, strojaře, elektrikáře, informatiky, kvalitní autoopraváře. Když náboráři hledají své budoucí zaměstnance, procházejí vše od učebních po maturitní obory a říkají, že lepší jsou pro ně žáci z maturitních oborů, protože pokud mají zájem, v práci si je vycvičí. My bychom rádi do budoucna přiblížili maturitním oborům více praxe, aby byli absolventi pro zaměstnavatele použitelnější, ale naráží to na vybavení školy. Je to však řešitelné ve spolupráci s podniky.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz