Ředitel Střední průmyslové školy Ostrov Pavel Žemlička

Ředitel Střední průmyslové školy Ostrov Pavel Žemlička | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přibývá žáků, které obor baví, říká ředitel vítězné průmyslovky

  • 1
Ostrovská průmyslovka v Karlovarském kraji nejlépe připravuje absolventy do práce. Vyplývá to z výsledků ankety nazvané Škola doporučená zaměstnavateli, v níž vzdělávací zařízení s přehledem zvítězilo.

Pokud se o práci uchází absolvent Střední průmyslové školy Ostrov, má velkou šanci uspět. Tak vidí průmyslovku zástupci firem, kteří uspořádali svou další anketu.

„Je to teprve druhý ročník, takže anketa ještě není v povědomí lidí. Proto jsem nečekal, že bychom mohli uspět,“ říká ředitel průmyslovky Pavel Žemlička.

O anketě

Škola doporučená zaměstnavateli 2015

  • Klub zaměstnavatelů, který čítá aktuálně 152 členů, ji vyhlásil 1. září 2015.
  • Hlasování se účastnily firmy z celé republiky s 20 a více zaměstnanci, jejichž převažujícím oborem podnikání není vzdělání.
  • Cílem bylo ocenit střední školy a fakulty vysokých škol nejlépe připravující své absolventy na zaměstnání.

V čem spočívá předpoklad úspěchu vašich absolventů?
Myslím si, že absolventi od nás odcházejí dobře teoreticky připraveni, a přesto že to při výuce nevypadá, když se dostanou do praxe, najednou to, co při zkoušení ve škole zapomněli, vyplave na povrch a oni to umí použít. Rovněž cítím, že je opět čím dál více žáků, které obor baví. Takový absolvent je pak pro zaměstnavatele zajímavý.

Dá se vůbec nějak ověřit, že takto úspěšní jsou?
V podstatě jen z reakcí firem. Naše partnerské firmy, se kterými spolupracujeme, nám zpětnou vazbu dávají, že dotyčný je šikovný, nebo se u nich nějakým způsobem chytl a dobře tam pracuje, ale ověřit to asi jinak nejde.

Zaměřila se škola v poslední době na nějakou věc, aby absolventi byli co nejúspěšnější?
Snažíme se dát do výuky co nejvíce praxe. Do učebních plánů Technického lycea jsme zavedli praxi v dílnách a předměty s praktickou aplikací fyziky. Zkoušíme posílat naše strojaře do partnerské firmy EPT Connector ze Svatavy, kde v rámci výuky absolvují kurz obrábění na jednotlivých strojích. Firma je na tuto možnost vybavená a velice vstřícná. Kantoři se snaží inovovat výuku v souvislosti s příchodem nových technologií. A v neposlední řadě se snažíme o snížení absence žáků při výuce.

Zaměstnavatelé si často stěžují, že technikům chybějí jazykové znalosti. Souhlasil byste s tím?
To je otázka. Například naši absolventi nemají naprosto problém udělat státní maturitu z cizího jazyka. Výuka je u nás na vynikající úrovni. Žáci procházejí i kurzem technické angličtiny a němčiny. Jestli je to ale pro podniky dostačující, nedokážu posoudit. Možná je spíše rezerva ve znalostech absolventů učebních oborů. Nemyslím si ale, že to je vždy chyba jen výuky.

Myslíte, že se dá cizí řeč ve škole naučit dostatečným způsobem a není zapotřebí například výměnný pobyt?
Samozřejmě se dá naučit leccos. Pokud jsou žáci ochotní se učit, přistoupí k učení konstruktivně a je kvalitní učitel, dá se vše zvládnout. Výměnný pobyt je přidaná hodnota k výuce jazyků a je to velice účinné setkání se s cizím jazykem. U nás na škole výměnné pobyty pořádáme každý rok. Kromě toho naši žáci absolvují setkání s rodilými mluvčími, aby jazyk poznali a byli nuceni v něm konverzovat. Více konverzace by žákům jednoznačně prospělo.

Kam by podle vás měla škola v dalších letech směřovat? Máte nějakou vizi?
Našim hlavním cílem je, aby byl absolvent SPŠ Ostrov v podnicích vítán. Chtěli bychom proto vyjít vstříc zaměstnavatelům. Ti potřebují techniky, strojaře, elektrikáře, informatiky, kvalitní autoopraváře. Když náboráři hledají své budoucí zaměstnance, procházejí vše od učebních po maturitní obory a říkají, že lepší jsou pro ně žáci z maturitních oborů, protože pokud mají zájem, v práci si je vycvičí. My bychom rádi do budoucna přiblížili maturitním oborům více praxe, aby byli absolventi pro zaměstnavatele použitelnější, ale naráží to na vybavení školy. Je to však řešitelné ve spolupráci s podniky.