Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý obyvatel Karlovarského kraje dluží sedm tisíc, ukázal průzkum

  12:10aktualizováno  12:10
Jak se žije v Karlovarském kraji? Podle průzkumu zhruba stejně jako v roce 2001. Region si polepšil třeba v oblasti životního prostředí, nepatrně horších výsledků dosáhl v ekonomické a sociální oblasti.

Karlovy Vary jsou podle průzkumu společnosti MasterCard nejlepším krajským městem pro rodinné podnikání. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ve kterém krajském městě se rodinám nejlépe podniká? V Karlových Varech. Alespoň podle studie společnosti MasterCard, na které spolupracoval tým expertů z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Zaměřili se na sociální a ekonomickou úroveň lidí, kterou dali do souvislosti s vývojem veřejných peněz a analýzou místních poplatků v krajských městech.

"Z hlediska místních poplatků se Karlovy Vary ukázaly jako výhodné místo pro život podnikajících rodin," tvrdí autoři studie.

Podnikajícím rodinám se daří dobře

Mezi místní poplatky zahrnuli například úhrady za psa, užívání veřejného prostranství, komunální odpady, poplatek ze vstupného či lázeňský nebo rekreační pobyt. Jejich výši pak srovnali z pohledu několika různých skupin, a to důchodců, studentů, rodin a podnikatelů. Vyšlo jim, že Karlovy Vary jsou nejvlídnější právě k rodinám, jejichž členové podnikají.

"V jejich případě lze najít mezi krajskými městy relativně vysoké rozdíly. Pokud podnikající rodina využívá poutače, veřejné prostranství, parkovací místa a podobně, dosahují rozdíly ve městech násobků. V případě Karlových Varů například zaplatí čtyřikrát méně než v Praze," stojí ve studii.

Rozdíly v ostatních skupinách obyvatelstva, jako jsou důchodci, studenti nebo nepodnikající rodiny, prý tak významné nejsou.

Karlovy Vary - živé město

Úspěch, který Vary ve studii sklidily, potěšil primátora Petra Kulhánka. "Snažíme se učinit Karlovy Vary dobrým místem pro život především jeho stálým obyvatelům. Snažíme se, aby Karlovy Vary nezůstaly jen hezkou atrakcí pro návštěvníky, ale živým městem. Jsem rád, že se nám to daří," uvedl.

Autoři studie pochválili kromě Karlových Varů i celý kraj za jeho vývoj v oblasti životního prostředí. Od vzniku krajů v roce 2001 si znatelně polepšil.

"Velmi příznivou změnou jsou emise oxidu uhelnatého. Karlovarský kraj se oproti roku 2001 posunul z desátého místa na druhou pozici v žebříčku regionů," pochválil Milan Damborský, vedoucí zpracovatelského týmu.

Každý obyvatel kraje dluží sedm tisíc

Tím však výrazné úspěchy kraje končí. Oproti roku 2001 si totiž nepatrně pohoršil v ekonomické a sociální oblasti.

Podle studie také dosáhl v roce 2012 největšího zadlužení v republice na jednoho obyvatele, které činí téměř sedm tisíc korun. Například dluh jednoho obyvatele Olomouckého kraje přesahuje šest tisíc, přes tři tisíce dluží jeden člověk v Pardubickém a Ústeckém kraji.

Celkově si region udržel v mezikrajském srovnání dvanáctou příčku ze čtrnácti. Jeho výsledek je tedy stejný jako v roce 2001. Z hlediska socioekonomického rozvoje je na tom hůř už jenom Moravskoslezský a Ústecký kraj. Autoři analýzy k výpočtům použili data Českého statistického úřadu a ministerstva práce a sociálních věcí.

I přes ne úplně dobré zprávy však Milan Damborský zůstává ohledně západočeského regionu optimistou. "Lze předpokládat, že se blíží doba, kdy se Karlovarský kraj odrazí ode dna a bude pomalu stoupat nahoru," uvedl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz