Stále více dětí špatně mluví. Ilustrační snímek

Stále více dětí špatně mluví. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Děti musí stále častěji k logopedovi. Málokteré je bez vady řeči

  • 0
Nedávné zápisy do základních škol v regionu upozornily na rostoucí počet dětí s logopedickými vadami. Podle odborníků se jedná o téměř raketový vzestup. Rodiče totiž s dětmi nemluví. Navíc pak ani často nevědí, kam se obrátit o radu.

V ostrovské I. základní škole chodí k zápisu přibližně 75 dětí. „Logopedické problémy mívá pět až osm z nich. Sykavky a špatné vyslovování ‚ř‘ se dá do nástupu do školy ještě odstranit. Při patlavosti v řeči, nebo takzvaném líném jazyku, což je obecně špatná výslovnost, se snažíme, aby dítě navštěvovalo logopedickou péči během školní docházky,“ řekl ředitel školy Helmut Harzer.

Zmíněná škola má výhodu, protože do ní jednou týdně dochází klinický logoped, který pečuje o 10 až 14 dětí v několika ročnících.

Maminka pětileté Karolínky z Karlovarska využila návštěvy u pediatra. „Dětská lékařka nám doporučila, abychom s malou začali docházet k logopedovi. Dlouho jsem hledala, ale všichni jsou buďto moc drazí, nebo pro nás časově nedostupní. Nakonec jsem našla logopedku v Ostrově, která nám vychází vstříc tím, že nás objednává třeba až na půl šestou odpoledne. To při časové náročnosti mého povolání v pohodě zvládám. Navíc není ani nijak drahá.“

S otázkou, kdy se s dítětem na logopedii vydat, pomůže právě pediatr, který rodiče upozorní nejčastěji při pětileté preventivní prohlídce. V Mariánských Lázních to je například Miloš Friedman.

„Základní potíž je, že spousta rodičů na všechno kašle. Posadí dítě k počítači a nečtou si s ním. Pokud by s potomkem mluvili, okamžitě by poznali problém,“ konstatoval lékař. Maminkám, které s dítětem přijdou třeba na očkování, rád ohledně logopedické péče poradí.

Pomáhá jíst nanuky i vylizovat talíř

V Karlovarském kraji provozuje praxi desítka klinických logopedů, ke kterým se rodiče mohou s dětmi objednat. Seznam jmen i kontaktů je k dispozici na webu Asociace klinických logopedů. Některým rodičům vadí, že odpolední hodina logopedie vyjde i na více než dvě stovky. Pomoc je však jednoduchá. Před první návštěvou by si měl rodič vyzvednout žádanku u pediatra. V takovém případě totiž službu hradí zdravotní pojišťovna.

Smlouvu s hlavními zdravotnickými pojišťovnami má jediná klinická logopedka v Mariánských Lázních - Libuše Marešová. Na vyšetření se u ní čeká přibližně měsíc.

„Když si ale někdo přeje konkrétní termín - například ve středu ve čtyři odpoledne, tak přijde leckdy až za dva měsíce,“ uvedla specialistka. Potvrdila, že vad ve výslovnosti čím dál více přibývá. Dnes už je vzácné, když někdo před nástupem do školy mluví správně.

„Dětí s vadami řeči téměř raketově přibývá. V Karlových Varech se mohou rodiče přijít poradit do Speciálního pedagogického centra pro vady řeči, ke klinickému logopedovi anebo k nám,“ uvedla Jolana Mižikarová z karlovarského pracoviště Pedagogicko-psychologické poradny Karlovy Vary.

Dětem, které mají problémy s výslovností, její rady určitě udělají velkou radost. Na rozcvičení svalů kolem mluvidel totiž doporuče jíst nanuky, lízat lízátka nebo si dopřát točenou zmrzlinu. Jazýček se totiž musí při její konzumaci pořádně snažit, aby zmrzlina nespadla na zem. K lepší motorice pomáhá i vylizování talířů.