Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovští prvňáci dostanou kufřík s pomůckami v hodnotě šesti set

  13:09aktualizováno  13:09
Všech 340 dětí, které nastoupí v pondělí do první třídy v Sokolově, najde na lavici kufřík s vodovkami, pastelkami, sešity a dalšími školními pomůckami. Věci v hodnotě šest set korun jim pořídila radnice. Rodičům se snaží finančně pomoci i v Lomnici a Královském Poříčí.
Na Sokolovsku je k rodičům nejštědřejší Lomnice. Rodiče prvňáků dostávají od obce 3 tisíce korun, druháků 2 tisíce. (Ilustrační snímek)

Na Sokolovsku je k rodičům nejštědřejší Lomnice. Rodiče prvňáků dostávají od obce 3 tisíce korun, druháků 2 tisíce. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Chápeme složitější finanční situaci některých rodičů a snažíme se jim ulevit," řekl místostarosta pro školství v Sokolově Ladislav Sedláček. Kufřík nazvaný Sokolníčkův poklad má hodnotu asi 600 korun. Celkem město uvolnilo na pomoc prvním třídám 320 tisíc korun, když stát zrušil tzv. pastelkovné pro školy.

Na to, že nákup pomůcek není zrovna lacinou záležitostí, myslí i v Královském Poříčí. Obecní úřad tu dává rodičům prvňáků na ruku 1500 korun. "Do naší školy chodí řada dětí ze sociálně slabších rodin," vysvětlil starosta Ivan Stefan. Obecní pokladnu to přijde asi na 15 tisíc korun ročně.

Co všechno je v kufříku

Vodovky, pastelky, štětce, pero, barevné papíry, sešity, obaly, rozvrh hodin, reflexní vesta, pexeso a sladkost.

Nejštědřejší je ovšem Lomnice. Rodiče prvňáků dostávají od obce 3 tisíce korun, druháků 2 tisíce. Zastupitelům jde hlavně o udržení dětí ve vesnici (má 1200 obyvatel), a tedy i o zachování základní školy. Není to tak dávno, kdy lidé z Lomnice vozili své děti do školy do čtyři kilometry vzdáleného Sokolova. Ale trend se tak trochu začíná obracet.

"Letos se k nám přihlásila spousta cizích dětí ze Sokolova. Důvodem může být třeba finanční motivace či nižší počet žáků v našich třídách," řekla ředitelka Základní školy v Lomnici Eva Kubíčková.

Podle ní si dospělí uvědomili, že čtrnácti dětem (tolik se jich přihlásilo do první třídy) učitelka může věnovat mnohem více času než početnějšímu kolektivu. Třeba do 3. třídy v Lomnici nastoupí příští týden 11 žáků, do 5. pak 15 a do 6. 17 školáků. Obec má výjimku od ministerstva školství a musí na plat pedagogů přispívat.

"Někteří rodiče ze Sokolova řekli, že budou děti vozit do Lomnice. Nechtějí je posílat do početných kolektivů, protože v nich byly neúspěšné. U nás je daleko klidnější atmosféra a dítě dosahuje lepších výsledků než ve velké škole," vypozorovala Eva Kubíčková.

Seznamovací pobyt s programem. A to zdarma

Lomnice se ale nezastavila jen u motivačního příspěvku ve výši 2 a 3 tisíce korun. Dává škole peníze na týdenní seznamovací "adaptační" pobyty prvňáků a šesťáků. Jde o to, aby se děti v nově formovaných třídách lépe sžily a poznaly.

"Jedeme na Mariánskou k Jáchymovu. Objednali jsme si lezeckou stěnu, navštívíme šachtu, to kolektiv stmeluje. Vše je zdarma," uvedla ředitelka. S pomocí obce škola dává žákům i slevu 1000 korun na školu v přírodě. Rodiče tak ušetří asi polovinu obvyklých nákladů.

"Jsme rádi, že děti z Lomnice zůstávají v obci. Hlavní je, aby fungovalo všech devět tříd a abychom je nemuseli slučovat. Žáci, kteří mají nadání, ať dojíždí do jazykové nebo sportovní třídy do Sokolova. Ale až od páté třídy. Základy mohou dostat i na vesnici," přesvědčuje starosta Lomnice Miloslav Matoušek.

Lomnice získala v roce 2008 titul Vesnice roku Karlovarského kraje. Leží poblíž lomu a díky penězům od Sokolovské uhelné má oproti ostatním obcím k dispozici nadstandardní roční rozpočet.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz