Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovsko má první průmyslovou zónu, práci tam mohou najít stovky lidí

  12:07aktualizováno  12:07
Oblast trpící nejvyšší nezaměstnaností v Karlovarském kraji má svou první průmyslovou zónu u Nového Sedla, kde mohou do tří let pracovat stovky lidí. Zóna sice bude zkolaudovaná až za měsíc, ale už se ukazuje, jak velký „hlad“ mají investoři.

Průmyslová zóna v Novém Sedle na Sokolovsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zajímají je plochy, k nimž vedou inženýrské sítě, cesty a kde se dá co nejdříve postavit nová fabrika.

Město, jež ve středu prázdný park v ceně 170 milionů korun (platil stát) slavnostně otevřelo, už se téměř dohodlo s nástrojařskou firmou Swiss form Nejdek, že jí prodá 1,3 hektaru v parku pro stavbu závodu na výrobu výlisků z plechů. Cena: 500 korun za metr.

Swiss form se potřebuje rozšiřovat a rychleji dodávat žádané produkty svým zákazníkům. Těch má přes dvě stě v pěti zemích. V Nejdku, kde teď zaměstnává 160 lidí, už nemůže výrobní kapacitu lisovaných produktů zvětšovat.

„Střední a velké série bychom rádi za tři roky vyráběli už v maximálně automatizovaném provozu v Novém Sedle. Náročné výrobky z oboru gastronomie, medicína, letectví a laboratorní technika bychom dělali dál v Nejdku,“ řekl člen představenstva Swiss formu Igor Blažek.

V Novém Sedle dá firma práci až 110 zaměstnancům. Třicet jich přijme na startu. Potřebovat bude lidi s technickým vzděláním. Otevíraná průmyslová zóna se Igoru Blažkovi zamlouvá díky tomu, že leží blízko dálnice a že v okolí, kde se udržuje průmyslová tradice, by měl být větší výběr kvalifikovaných techniků.

Město navíc registruje další tři zájemce o volné plochy. Celkem má k dispozici park rozdělený na šest různě velkých pozemků. K postupnému prodeji by podle starosty Martina Loukoty mohlo dojít poměrně rychle, už začátkem příštího roku.

„Rádi bychom, aby tu bylo zaměstnáno co nejvíce lidí v ekologicky čistých odvětvích. Pevně věřím, že nebude problém zónu obsadit. Je jediná v okrese. Spousta investorů na Sokolovsko z různých důvodů chce. Máme blízko silnici R6, hlavní tah do Německa. Snad se dočkáme i pokračování R6 směrem na Prahu, brzdí to rozvoj celého regionu,“ řekl Loukota.

Zóna se časem může rozšířit až na 25 hektarů

Náměstek hejtmana Petr Navrátil poznamenal, že otevření první průmyslové zóny je pro snižování jedenáctiprocentní nezaměstnanosti na Sokolovsku dobrým začátkem.

„Hlavně je připravena okamžitě přijímat investory. Ne jako ostatní teprve připravované zóny, které nebudou hotovy dříve než v roce 2016,“ uvedl Navrátil.

Ten radí městu, aby se svezlo na vlně investorského boomu v Česku. Firmy podle náměstka hejtmana dosud neměly šanci se na Sokolovsku výrazněji prosadit, a proto mířily jinam.

Průmyslový park v Novém Sedle je relativně malý, ale může se z deseti hektarů rozšířit až na 25. Radnice už na tom pracuje spolu s majitelem sousedních pozemků - těžařskou společností Sokolovská uhelná.

„Uvažujeme o uvolnění pozemků, které přímo navazují na tuto průmyslovou zónu. Kdyby se ji podařilo naplnit, jsme připraveni okamžitě pomoci s jejím rozšířením. Leží v místě, kde průmysl vždycky existoval,“ potvrdil spolumajitel Sokolovské uhelné František Štěpánek.

Přípravu novosedelské zóny v hodnotě 170 milionů korun platilo ministerstvo financí. Stavba trvala tři roky. Kdysi zdevastované území je nyní upravené, vedou tu silnice, chodníky, cyklostezka. Vybudovány byly veškeré inženýrské sítě, přívod elektřiny, veřejné osvětlení, dálkové vytápění.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz