Hranice vojenského újezdu. První komunální volby po přechodu obce z vojenského...

Hranice vojenského újezdu. První komunální volby po přechodu obce z vojenského újezdu do Karlovarského kraje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V obcích po vojenském újezdu vyrazili k volbám. Z civilního vedení jsou nesví

  • 4
Poprvé v historii ke komunálním volbám vyrazili obyvatelé dvou nových obcí na Karlovarsku, a to v Bražci a Doupovském Hradišti, které vznikly po zmenšení Vojenského újezdu Hradiště. O možnost odevzdat premiérově hlas byl velký zájem a na obou místech přišlo k urnám více než pětašedesát procent voličů.

Zájem o odevzdání hlasu dokumentují i první voliči, kteří v obou obcích dokonce čekali před volební místností, aby krátce po sedmé hodině mohli odvolit. „Někteří museli do práce, ale tohle prošvihnout nechtěli,“ vysvětlila důvod Ilona Macháčková, předsedkyně volební komise v Doupovském Hradišti, kam přišlo odevzdat hlas 68 procent oprávněných voličů.

V nové obci to měli voliči snadné, neboť kandidovala jen jedna strana. Hrálo se tedy jen o to, kdo se z devítičlenné listiny vejde do sedmičlenného zastupitelstva. To by mělo poprvé zasednout okolo poloviny února a vzejít by z něj měl i historicky první starosta obce.

Nejvíce hlasů dostala Jarmila Bošková, která se tím pádem stala i největší aspirantkou na post starostky. V minulých letech pracovala jako předsedkyně přípravného výboru na přechod vojenského újezdu pod civilní vedení.

„Naší prioritou je zavést internet na obecní úřad. A poté nastanou další povinnosti, mezi které patří přepracovat smlouvy na služby a také byty, neboť ty stále patří ministerstvu obrany nebo vojenským lesům a statkům,“ popsala první kroky doupovskohradišského zastupitelstva Bošková.

Finanční injekce od státu i pomoc s odpady od armády

Smíšené pocity. Tak vnímají místní odchod z područí armády. Více než pět set obyvatel z nových obcí neví, co mají čekat od nového civilního vedení. „Je to takové divné. Vojáci se o mě starali dobře, teď vůbec nevím, jak to bude vypadat. A že bych si koupil dům? Je mi dvaaosmdesát let, to určitě ne,“ popsal své pocity obyvatel Doupovského Hradiště Juraj Nociar krátce po odevzdání volebního lístku.

Na změnu je zvědavá také Miluše Rajtmajerová. „Je to pro nás nové. Zatím si nedokážu představit, co to pro nás bude znamenat,“ poznamenala místní obyvatelka.

Komunálních voleb se poprvé zúčastnili i obyvatele Bražce. „Toto jsou moje první volby, kterých jsem se kdy zúčastnila,“ svěřila se nervózní Pavla Groncárová. V Bražci byly postaveny dvě kandidátky, a to Nový Bražec a Za lepší Bražec. Sedm hlasů v zastupitelstvu si obě sdružení rozdělily těsně. Nový Bražec získal čtyři místa v zastupitelstvu, Za lepší Bražec tři. K volbám zde přišlo necelých 66 procent voličů.

Aby se novým obcím povedlo postavit na nohy, dostanou výraznou finanční injekci od státu. Za první dva roky dostanou dvojnásobek rozpočtového určení. Armáda jim navíc po dobu devíti měsíců bude pomáhat například v rámci odvozů komunálního odpadu či úklidem. Obyvatelé dvou nových obcí navíc také čeká výměna všech dokladů.