Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesní hospodář plní novorolské lesy novými ptačími budkami

  15:23aktualizováno  15:23
Malá sýkorka i majestátní sova nebo například datel mají nově v novorolských lesích své budky. První várku zhruba čtyřiceti ptačích obydlí přidělal lesní hospodář Lubomír Doležal na stromy už zjara.

Novorolský lesní hospodář Lubomír Doležal instaluje po stromech ptačí budky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Ve spolupráci s místním truhlářem jsme vyrobili první sérii budek, které se používají pro to nejdrobnější doupné ptactvo, což jsou sýkorky modřinky, šoupálci nebo sýkora uhelníček,“ vysvětlil Doležal.

Fotogalerie

Jedná se o drobné ptactvo, které není schopné konkurovat větším opeřencům, jako je sýkora koňadra nebo brhlík. „Pro ty se musí udělat otvor menší a musí se zabezpečit proti tomu, aby ho větší ptáci nevyklovali. Automaticky a velmi rychle by totiž budky obsadili a nepustili tam ty menší druhy,“ popsal Doležal.

Podle lesního hospodáře by pak malá sýkorka neměla šanci a neubránila by se. „Když nebude mít šanci zahnízdit, tak se bude muset přesunout na horší stanoviště, kde je větší vliv predace, takže by mohla přijít o snůšku,“ vysvětlil.

Aby tomuto nežádoucímu efektu zabránil, dovybavil budky tak, aby do nich straka nebo sojka nemohly vyklovat větší otvor a udělat si z hnízda spižírnu. „Tyto ochrany se na budky přidají a potom už se jen zjara nainstalují. Na konci února a na začátku března to úplně stačí,“ dodal.

Mezi další obyvatele patří i párek kachen, který se už uhnízdil na rybníku Ve vrbičkách.

Tím ale ptačí výstavba v lese nekončí. „Na podzim truhlář zhotoví dalších zhruba čtyřicet budek pro větší sýkorky, brhlíky a všechno, co si tam zaleze. Ty promíchám mezi budky, které tady už jsou. Chceme, aby byly veřejnosti blíž,“ sdělil Doležal s tím, že na domky pro opeřence lidé narazí nejen na lesní cestě, ale i u cyklostezky.

Šest speciálních budek vzniklo i pro netopýry, a to hned při kraji lesa. „Rádi vyhledávají stěny porostu, kde hledají hmyz,“ řekl Doležal.

V rámci péče o opeřence spolupracuje Lubomír Doležal i s místní školou. „Každá třída má svou budku, kde poznává, jaký pták tam hnízdí, jaký je jeho rodokmen a jaké má potřeby,“ popsala starostka Jitka Pokorná.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Na dálnici D6 havarovalo osobní auto, v místě nehody se tvořily kolony

Nehoda na dálnici D6 u Nového Sedla.

Kvůli dopravní nehodě osobního auta byl omezen provoz na dálnici D6 u Nového Sedla ve směru ze Sokolova na Karlovy...

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Najdete na iDNES.cz