Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Veterináři vybijí kvůli chřipce dva chovy, 30 tisíc kusů drůbeže na Chebsku

  • 18
Veterináři usmrtí ve čtvrtek na Chebsku ve dvou komerčních chovech drůbeže, v nichž potvrdili ptačí chřipku, přes 30 tisíc ptáků. Zlikvidují i kachňata a malá kuřata. Půjde tak o dosud největší jednorázovou likvidaci drůbeže v současné vlně ptačí chřipky v ČR.

Informovala o tom ředitelka Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj Mária Slepičková. V Karlovarském kraji jsou už tři ohniska nemoci, v celé zemi 37. Kvůli nemoci bylo zatím v ČR utraceno přes 58 tisíc kusů drůbeže.

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal uvedl, že před vypuknutím nákazy bylo ve dvou uvedených chovech na Chebsku zhruba 18 400 ptáků. V tomto počtu ale nebyla podle Slepičkové započítána kachňata a malá kuřata.

Oba chovy patří stejnému podnikatelskému subjektu. První z nich je v Chebu-Klesti, chovají se tam výkrmové kachny a brojleři. „Chovatel nahlásil úhyn zhruba jedné desetiny z dvanácti tisíc chovaných kachen a více než stovky ze zhruba tisíce brojlerů,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy.

Druhé hospodářství je v obci Poustka, uhynulo tam skoro 900 z více než 5000 kachen a více než čtvrtina ze 400 chovaných krůt. Podle ředitelky krajské veterinární správy jde o farmy, kde se chovaly slepice, kachny a krůty.

„Kachny a kuřata tam jsou ve dvou věkových kategoriích, polodospělá a malá kuřata a kachňata. Bohužel se budou muset zlikvidovat,“ uvedla Slepičková. Dodala, že likvidace bude zřejmě ve čtvrtek a budou na ní spolupracovat hasiči, policie i krajští hygienici.

„Na základě vyžádané pomoci poskytnou hasiči dekontaminační linku pro očistu techniky a zasahujících osob a dostatek ochranných obleků. Likvidaci obou chovů provedou veterináři přímo v místě ohnisek,“ řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Jak dodal, už nyní jsou oba chovy uzavřené, technika hasičů bude na místo zásahu najíždět ve středu po zasedání krizového štábu obce s rozšířenou působností Cheb. Samotná likvidace drůbeže bude provedena ve čtvrtek a v pátek.

Malým chovům zatím likvidace nehrozí

Na dohled od obou farem není podle Slepičkové žádný další větší chov. Musí se spočítat drůbež v malých chovech v okolí, těm ale podle ředitelky zatím likvidace nehrozí.

Vyhlášení ochranných pásem kolem obou ohnisek nákazy předpokládá krajská veterinární správa ve středu.

Obě postižené farmy patří firmě Zephyr Františkovy Lázně. Její prokurista Pavel Kolář se dnes k situaci v chovu nechtěl vyjadřovat. Drůbež v postižených farmách vykazovala typické příznaky nákazy, veterináři pak u ní potvrdili typ nemoci H5.

„Připravují se nařízení pro uzavřená pásma, která částečně zasáhnou také na území Německa,“ dodal mluvčí Státní veterinární správy.

Kvůli nemoci bylo dosud v ČR utraceno přes 58 tisíc kusů drůbeže. Chovatelé zažádali stát o kompenzace za 12 milionu korun, stát jim podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky vyplatil 2,5 milionu korun.

Ptačí chřipka se v Česku letos objevila po deseti letech, zasáhla i řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže včetně velkých komerčních chovů. Ptáci mají téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.