Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deratizátoři uvěznili ptáky v opěrné zdi, všechny se zachránit nepodařilo

  15:22aktualizováno  15:22
Deset dní byly bezbranné holubice v karlovarské Vřídelní ulici v pasti opěrné zdi bez jídla a vody. Uvěznila je tam deratizační firma, která měla zabránit tomu, aby v otvoru opeřenci bydleli. Teď je stejná firma zachraňuje. Někteří ptáci ale uhynuli.

Poprvé na nešťastné ptáky upozornil Vadim Lavrivský, který se okamžitě vydal na městkou policii, kde hledal pomoc.

„Ve středu jsem byl na městské polici, kdy se se mnou strážníci vydali na místo, aby viděli, co se vlastně děje,“ uvedl Lavrivský.

Strážníci si zeď s uvězněnými ptáky nafotili s tím, že celou věc postoupí dál.

„Když přišla policie, tak mi řekli, že jsou tu jen holubi, ale pak viděli, že je tam i dravec,“ sdělil Lavrivský.

S tím ale nesouhlasí deratizátor Radek Pitra z deratizační firmy Myšáci s.r.o., která na místě průduchy uzavírala. „Dravci tam nejsou. Když jsme byli na místě, tak jsme žádného neviděli,“ uvedl.

„Upozornil jsem je, že už nám nezbývá dost času na záchranu. Musíme toho udělat co nejvíce, protože ptáci jsou tam podle mého zdroje zazdění už asi sedm dní,“ vysvětlil Lavrivský.

Ale i přes veškerou snahu se ani druhý den nic nedělo. Když tato intervence nepomohla, upozornil na žalostnou situaci na Facebooku. Poté se zvedla vlna solidarity a lidé z celého kraje začali hledat způsob, jak umírajícím opeřencům pomoci.

Průduchy jsou hluboké, ptáky jsme neviděli, hájí se deratizátor

Přitom vše začalo nevinně. Správce domu chtěl po deratizační firmě, aby eliminovala pobyt ptáků v přímé blízkosti oken. Ta tedy začala dutiny v opěrné zdi zavírat pletivem. Nikoho v té době ani nenapadlo, že se banální akce promění v drama.

Fotogalerie

„Když jsme díry čistili, tak jsme ptáky, kteří tam hnízdili, vyhnali. Ale vzhledem k tomu, že průduchy jsou až dva metry hluboké, někteří vlezli dozadu a schovali se tam, takže jsme o nich samozřejmě nevěděli. Díry jsme zapletivovali a odjeli,“ uvedl Radek Pitra.

Tím pro ně byla jejich práce hotová. Ve čtvrtek se ale Pitra dozvěděl, že si nájemnici domu stěžují na uvězněné ptáky. V pátek na místo společnost Myšáci s.r.o. opět vyslala svého horolezce, který se zhostil záchranné akce a osvobodil umírající ptáky. Někteří ale v pasti zahynuli.

„Ten, kdo průduchy zadělával, si s tím mohl dát větší práci. Ti holubi jsou tam slyšet,“ řekl Lavrivský.

Zachránění ptáci se schovali a nechtěli ven

Záležitosti kolem holubů už řeší i karlovarský magistrát.

„Obor životního prostředí společně s městkou policií případ řeší, firma, která opravu provádí, již pracuje na odstranění sítí a uvolnění otvorů. Práce neobjednávalo město, jde o majetek a investici soukromého investora. Na uvězněné ptáky jsme byli upozorněni ve čtvrtek a situaci řešíme z pozice orgánu ochrany přírody,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Při záchraně se oslabení ptáci schovali a nechtěli ven. „Může to být kombinace několika faktorů. Jsou vysíleni a k tomu jsou v šoku z nedostatku vody a potravy. Dost těžko se to bude od sebe odlišovat. Neexistuje na to jednoznačná odpověď,“ uvedl Libor Schröpfer z ornitologického klubu.

Ten se o holubech dozvěděl právě ze sociální sítě. „Fotky jsem viděl na Facebooku, je to opravdu hrozné. Bez vody by vydrželi maximálně čtyři dny.  Co se týče potravy, tak nějaký čas vydrží, ale i tak mi přijde deset dní hodně. Nejsem však chovatel, takže netuším, kolik toho takový holub sežere a jak často. Ale bez vody je to naprosto nemyslitelné,“ vysvětlil Schröpfer.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz