Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní karlovarský půlmaraton uvidí lidé po celém světě online

  8:44aktualizováno  8:44
Karlovy Vary jsou připravené na letošní největší sportovní událost - třetí ročník karlovarského půlmaratonu. Mezinárodní asociace atletických federací jej ozdobila stříbrnou známkou kvality, která přitáhne na společnou trať s amatéry více českých a světových běžeckých es.

Půlmaraton v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ačkoli do začátku karlovarského půlmaratonu zbývá čtvrt roku, už teď je podle organizátorů ze sedmdesáti procent vyprodaný. Kdo by se chtěl ještě zaregistrovat, měl by si prý pospíšit, neboť vloni poslední místa zmizela měsíc před začátkem.

Karlovarský půlmaraton

Koná se v sobotu 23. května, trať je dlouhá 21,0975 kilometru.

Časový limit jsou tři hodiny a na jeho start se postaví 3500 běžců.

Závodit se bude v několika kategoriích, a to jednotlivci, štafety a 2Run. Doprovodnými akcemi jsou rodinný běh na 3 kilometry a hudební festival.

Zájemci se mohou zaregistrovat na webu www.runczech.com. Za účast v hlavním závodu nyní zaplatí 1000 korun, pokud jsou členy Českého maratonského klubu, bude je to stát o 200 korun méně.

Kapacita je přitom vyšší než v předchozím roce, a to o pět stovek míst. Na start hlavního závodu se tak postaví 3500 běžců, mezi nimi i ti nejlepší. Komu budou návštěvníci fandit, odtajní pořadatelé několik týdnů před startem.

„Už známe zhruba 80 procent slavných jmen. Může se ale stát cokoli s jejich formou nebo tréninky. Proto konkrétní běžce zveřejníme až před pražským půlmaratonem,“ řekl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru.

Karlovarský závod se letos poběží v sobotu 23. května, a to po stejné trati jako vloni. Začne na nábřeží Osvobození, běžce provede po obou březích Teplé v lázeňské části města a posléze je navede do Tuhnic, kde je na Doubském mostě otočí do cíle na nábřeží Osvobození.

Trasa je podle Carla Capalba báječně vymyšlená a kapacitně by klidně pojala i 5000 lidí. Organizátoři však s takovým množstvím zatím nepočítají, ačkoli se netají ambicí získat pro závod v příštím roce zlatou známku.

I stříbrná je však pro mnohé velikým úspěchem. Karlovarský půlmaraton se díky ní zařadil po bok takových metropolí jako Madrid, New York, Amsterdam nebo třeba Varšava, kde se stejné závody rovněž pořádají. Hlavní letošní novinkou bude online přenos, díky kterému by podle odhadů mohlo zdejší třetí ročník sledovat až 250 tisíc lidí po celém světě.

„Dnes vím, že ten okamžik, kdy jsme se s Carlem Capalbem poprvé potkali a plácli si, že Karlovy Vary budou jedním z hostitelských měst půlmaratonu, zůstane zásadním a šťastným okamžikem, a to nejen z mého pohledu. Půlmaraton se stal během velmi krátké doby značkou Karlových Varů, stejně jako filmový festival,“ řekl primátor Petr Kulhánek, který je pravidelným účastníkem.

Letos se na 23. května těší o to víc, že od pražského závodu, který běhá, uplynou do toho karlovarského tři týdny, nikoli dva. Slibuje si, že díky tomu bude mít o tři minuty rychlejší čas, čímž by se mu splnilo přání dostat se pod hodinu a půl.

Organizátoři si nechali zpracovat ekonomický přínos, který půlmaraton pro město má. Vyšlo jim, že loňský ročník navštívilo 12 811 lidí, kteří v Karlových Varech utratili 25 milionů korun. Místní produkce narostla o 13 milionů korun a vzniklo 12 a půl nových stálých pracovních míst.

Zatímco vloni hospodařil půlmaraton s rozpočtem 5,4 milionu, letos to bude 6,8 milionu korun. Přispívají mu i Karlovy Vary, a to 500 tisíci korunami, 400 tisíc mu věnuje kraj. Podle náměstka pro školství Václava Sloupa je účast na závodu pro kraj ctí. „Věřím, že letošní ročník, který otevírá kraj celému světu a naopak, bude úspěšný,“ uvedl.

V České republice pořádají organizátoři celkem sedm takových závodů. Tři pražské už se pyšní zlatou známkou. Kromě Karlových Varů se půlmaratony konají také v Olomouci, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz