Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Putler" musí do hodiny zmizet, nařídili sokolovští úředníci faráři

  17:20aktualizováno  17:20
Úřední dohru má prvomájové vyvěšení obří plachty s diktátorskou podobou ruského prezidenta Putina na kostele v Sokolově. Památkáři městského úřadu totiž v pátek zavolali místnímu faráři Petru Bauchnerovi a nařídili mu, aby desetimetrový obraz Putlera - Putina s Hitlerovým knírkem - do hodiny sundal.

Putler na kostele v Sokolově na Starém náměstí, kde slavili komunisté 1. máj. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Římskokatolická farnost totiž podle památkářů stavebního odboru sokolovské radnice spáchala přestupek, když na památkově chráněný kostel sv. Jakuba na Starém náměstí pověsila něco takového.

"Hned jsme to s panem farářem řešili, neměl náš souhlas a ani o něj nežádal. On ví, že plachtu musí odstranit," řekla vedoucí stavebního odboru Ludmila Šviráková.

Podle původního plánu aktivistů, kteří se s Bauchnerem na vyvěšení domluvili, měl Putler z kostela zmizet v pátek v 18 hodin.

"Odpověděl jsem památkářům, že do hodiny to nezvládnu. Přece se z toho nezblázním. I kdyby mi dali pokutu, tak ji zaplatím. Svůj účel to splnilo, za tu legraci to stálo," reagoval v pátek v poledne farář.

Když památkáři zjistili, že se farnost hned k činu nemá, chystali se volat Bauchnerovi znovu. "Požádám ho, aby plachtu sundal ihned. Trváme na tom. My nemáme kapacitu, abychom ji sundali sami," poznamenala ještě Šviráková.

Fotogalerie

Horlivost úředníků zarazila autora nápadu - aktivistu a krajského zastupitele Miroslava Balatku. "Zajímalo by mě, jestli jsou tak pružní i v jiných případech. Tohle mi normální nepřipadá. Že by Putler až tolik ohrožoval dojem návštěvníků ze Starého náměstí," pousmál se.

Bauchner bez okolků prohlásili, že městský úřad se asi ocitl pod tlakem komunistů, když se snaží najít nějaké páky, jak se kontroverzního díla zbavit.

Aktivisté totiž plachtu pověsili na náměstí na 1. máje ráno přesně tam, kde se KSČM chystala slavit Svátek práce.

Aktivisté tím chtěli poukázat na to, jak se komunisté staví ke konfliktu na Ukrajině. A že podle nich uctívají ruského prezidenta i jako agresora.

Politici z vedení radnice se od aktivity úředníků, kteří vykonávají funkci státní správy, distancovali. "Žádné pokyny jsme jim rozhodně nedávali ani náznakem," odmítl spekulace místostarosta Ladislav Sedláček z ODS.

Ludmila Šviráková v pátek odpoledne ještě nevěděla, jestli nesplnění úředního pokynu bude mít pro církev jako vlastníka kostela nějaké důsledky.

"Podle mě z toho nebude nic. Těžko se dají zákony vyložit tak, že úřad po telefonu může nařídit, abychom museli do hodiny věc odstranit," odhadl další vývoj farář Bauchner.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz