Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracuje v dotačním úřadu, kraji přitom za peníze radil s dotacemi

  10:28aktualizováno  10:28
Do střetu zájmů se dostal Radan Večerka, který pracuje na dotačním úřadě ROP Severozápad. Jeho soukromá firma totiž poskytovala krajské vládě rady ohledně potíží s evropskými dotacemi.

Radan Večerka pracuje na dotačním úřadě ROP Severozápad. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jen cárem papíru je zřejmě etický kodex člena monitorovacího výboru na dotačním úřadě ROP Severozápad.

Radan Večerka ho porušoval tím, že ve výboru zastupuje Karlovarský kraj a zároveň v tom samém oboru i podnikal. Jeho firma Pro Inrea radila za honorář čtyři měsíce krajské vládě, jak vyřešit potíže s evropskými dotacemi a s neprůhlednými výběrovými řízeními.

Porušení etického kodexu

Porušení etického kodexu vidí i Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení, které se zabývá problematikou střetu zájmů, korupce a transparentnosti veřejného sektoru.

"Je zvláštní, že jako člen monitorovacího výboru pan Večerka zároveň podniká v tom samém oboru a ještě pro krajský úřad. Nabízí se otázka, proč krajský úřad lépe nevyužívá své úředníky, kteří jsou jistě kvalifikovaní," naznačila Petráková.

Večerka se k práci pro kraj dostal zajímavým způsobem. Loni v září si na zasedání krajského zastupitelstva vzal slovo a projevil se jako člověk, který ví, jak rozhýbat pozastavené evropské dotace.

Zjevně zaujal hejtmana Josefa Novotného (ČSSD), který se o něm pár dní poté zmínil jako o kandidátovi na uvolněnou funkci ředitele problémového dotačního úřadu ROP Severozápad. To se ale ukázalo jako neproveditelné a sešlo z toho.

Radan Večerka, jinak místopředseda Spolku přátel pro obnovu venkova, se kvůli svému poradenskému "vedlejšáku" dostal do střetu zájmů. V etickém kodexu monitorovacího výboru se totiž jasně píše, že "člen nevyužívá informace související s jeho činností v ROP Severozápad pro svůj soukromý zájem".

Večerka za říjen až prosinec loňského roku naúčtoval Karlovarskému kraji po dvaceti hodinách práce - celkem za 72 tisíc korun. K tomu teď ještě dalších dvacet hodin za leden. Objednávka kraje se tím prodloužila o jeden měsíc a skončila.

Večerka ale obešel i další bod etického kodexu. O tom, že ho v kauze ROP zaměstnává také krajský úřad, neřekl svému nadřízenému - předsedovi monitorovacího výboru Milanu Pipalovi (KSČM). Ten se o Večerkově vedlejšáku dozvěděl až od MF DNES.

K porušování pravidel se Milan Pipal staví překvapivě shovívavě. "Chápu, pan Večerka bere peníze od kraje. Z mého pohledu to nic neznamená. Slyším to poprvé, ale velký problém v tom nevidím," řekl v pondělí šéf výboru.

Za důležité považuje, že v obou případech pracuje jeho kolega "ve směru naplnění cílů operačního programu".

Tisíc korun za hodinu je podle něho normální

Večerka se zájmu o svou osobu diví. "Nepoužívám ke svému prospěchu žádné informace, které jsem v ROP získal. Jako expert pomáhám kraji. Požádal mě o to hejtman a zakázku schválila krajská rada v době před volbami, kdy tu nebyl nikdo, kdo by velký problém řešil," vysvětlil.

Tvrdí, že najezdil spoustu kilometrů a strávil mnoho hodin na jednáních. Tisícikorunová sazba za hodinu práce je podle něho normální. "Víte, kolik si účtují právníci nebo autoservisy?"

Proč si vlastně kraj najímal dalšího člověka, když sám náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD) připouští, že na odboru regionálního rozvoje má úřad dostatek odborníků? "Pana Večerku využíváme pro jeho poradenské schopnosti a vazby a dobré informace z ministerstev. Je mnohdy přínosem, má zajímavé nápady," vysvětlil Navrátil.

Právník Večerka tvrdí, že pro kraj zpracovával například souhrn kauz, které se objevily v nepříznivém nálezu auditorů. "Připravili jsme také velmi silný právní názor pro jednání na ministerstvech financí a pro místní rozvoj. Znám tam úředníky osobně," řekl Večerka.

Výsledek je ale ten, že Ústecký a Karlovarský kraj budou muset zaplatit 2,5 miliardy korun za neprůhledné čerpání evropských dotací. Obě ministerstva nechtějí ani slyšet, že by se měla na hrazení pokuty podílet.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz