Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejisty Sokolova má do první ligy vytáhnout Radim Rulík

  10:21aktualizováno  10:21
Hokejový Baník Sokolov chce v dohledné době do první ligy, vytáhnout ho tam má trenér Radim Rulík. Na nově se tvořící tým dohlíží dvojnásobný mistr světa a muž, který vyžaduje disciplínu a maximální nasazení.

Radim Rulík | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Mistr světa s juniory i seniory Radim Rulík trénuje Sokolov. Ten Sokolov, který hraje druhou ligu. Ostřílený trenér má držet hokejisty v zápřahu, aby mohli z fleku naskočit do extraligové Energie. „Hrálo důležitou roli, že se oba kluby domluvily na spolupráci,“ přiznává.

Vrací se tak domů. Loni trénoval v Košicích a rodiny si příliš neužil. „Nejsem z těch, co musí trénovat pouze v nejvyšší lize. Člověk postupem času pochopí, že by měl nějaký čas věnovat také rodině,“ říká. Chopil se úkolu a připravuje omlazený Baník na novou sezonu, ve které nechce hlavně propadnout.

Dlouho jste váhal nad nabídkou Varů, respektive Sokolova?
Nabídku jsem dostal někdy v prvním týdnu v červenci, jednal jsem s panem Vaňkem z Varů. Zrovna odjížděl na dovolenou, tak jsem měl deset dnů na rozmyšlenou. Pak jsme si dali ještě jednu schůzku a domluvili se.

Byl někdo, kdo vám rozmlouval, že druhá liga není to pravé?
S pár lidma jsem se o tom pobavil, ale žádné vyloženě negativní reakce jsem nezaznamenal. Když jste X let z domova, příjde čas, kdy se chcete trochu víc věnovat rodině. Po angažmá v Košicích jsem cítil, že chci být blíž svému bydlišti. Hrálo to určitě velkou roli. A samozřejmě krok Baníku a Varů, kdy se dohodli na spolupráci. Pomoct dělat péči o hráče, aby fungoval mezičlánek pro přípravu na extraligu.

Doma zajásali?
Nevím, jestli zajásali. (smích) Určitě jsou rádi, že budeme pohromadě. Těch společných chvil bylo v poslední sezoně málo. Poslední roky jsem působil dost daleko, teď na sebe budeme mít víc času.

Neberete druholigovou štaci jako krok zpátky?
Jsou roky, kdy se člověku daří víc, někdy zase míň. Nezařazuju to ve své kariéře nějak níž. Každému hokejovému trenérovi se může stát, že půjde trénovat nižší soutěže. A já nejsem z těch, co by musel trénovat pouze nejvyšší soutěž a jinak radši nepracoval. Takhle to nemám.

Klíčovou roli tak hrál fakt, že je Baník farmou Energie, že?
Určitě. Po společném utkání minulý týden jsem dostal otázku, jak to bylo v kabině, jaká byla rivalita atp. Žádná rivalita není! Rivalita může být mezi Spartou a Slavií, protože je to derby. V momentě, kdy Sokolov hraje druhou ligu, nemůže mezi nimi rivalita profesní. Může být mezi fanoušky, to ano. Ale mezi hráči být nemůže, jsou to dvě odlišné soutěže.

Radim Rulík v číslech

48 let je trenérovi, který prošel mnoha kluby a vyzkoušel si třeba angažmá v Rusku. Rok dělal asistenta v Omsku.
1. ligu má pomoct vybojovat pro Baník Sokolov.
2003/2004 sezona, kdy poprvé působil v extraligových Karlových Varech. Předtím od roku 1991 roku 1996, to ale Vary nehrály nejvyšší domácí soutěž.
2 tituly mistra světa má v roli asistenta trenéra. V roce 2001 juniorů, v roce 2005 asistoval Vladimíru Růžičkovi ve Vídni.

Stačí Varům farma ve 2. lize?
Myslím, že spolupráce je výhodná pro oba kluby. Neznám historii a důvody, proč Sokolovu odchází hráči a letos svých hráčů pro druhou ligu moc nemá. Pokud je možnost navázat spolupráci, určitě je to jedině plus pro celý region. Letos se musí nastavit a později by mohla fungovat ještě líp. Určitě z ní mohou těžit oba kluby.

Cílem je dostat Baník do první ligy. Je to vůbec možné utáhnout, finančně a sportovně?
Hráčů je momentálně přetlak, takže po sportovní stránce by to možné bylo. Především je to věc financí, do toho já nevidím. Rozpočty jsou nižší než před třemi lety, ale přesnou částku říct nedokážu. Nicméně si myslím, že pro místní hokej by to bylo výborné. Nemuseli by se pořád platit tabulkové ceny za jiné hokejisty. Pomohlo by to i výchově, nemuseli by se přeplácet hráči odjinud. Ze sportovního hlediska by takový model byl nejlepší.

I na malém prostoru, jen dvacet kilometrů od sebe?
Na severu mají také hodně mužstev v první lize. Most, Kadaň, Ústí. Naopak by ta krátká vzdálenost měla být výhoda. Pokud by peníze na první ligu v Sokolově byly, mělo by se pro vybojování vyšší soutěže udělat všechno.

Spolupráci takříkajíc spustilo pravidlo o nasazování mladíků, co na něj říkáte?
Abych řekl pravdu, přesné regule neznám. Fundovaně se k tomu můžu těžko vyjádřit. Ale nejsem zastáncem striktních nařízení, a pořád máme ve výchově hráčů věkem 15 až 20 let velké mezery. Musíme si připravit hráče, aby ve dvaceti byli hráči plnohodnou silou mužského týmu. Ne proto, že být musí. Ve Skandinávii mají model lepší, hráči se tam samovolně zapojují přirozeně do dospělého hokeje.

Je to tak trochu dar mladým…
Pro ně je to obrovská výhoda. Obrovská výhoda pro ně se zkusit začlenit, mohou ukázat, že do té extraligy patří. Ale pořád si myslím, že hráči musí mít určitou výkonnost a splňovat jisté parametry.

Karlovarským problémem to být nemá, říká manažer Vaněk. Souhlasíte s ním?
Rozhodně se to pozvedlo. V tom společném utkání jsem viděl pár mladých kluků a byli velice šikovní. Ve Varech to asi velký problém nebude, zásobárnu talentů mají. Pro ně to velká nevýhoda být nemusí, navíc mají juniorku v MHL. Ale pořád je naše situace české mládeže bídná, krásně je to vidět na draftech, kterými projde stále méně hráčů. To je zrcadlo, které nikdo neodpáře. Nehokejové země mají draftovaných hráčů víc jak my, důležitá zpětná vazba.

V Sokolově budete hodně pracovat s mladými, těšíte se?
Já se ale úplně nezařazuju k mládeži. (úsměv) Mám hokejovou zkušenost, že v týmu musí být určitá hyerarchie. Musí tam být zastoupení mladí, starší i hráči střední generace. Máme tady pár starších kluků, kteří pracují ještě pečlivěji než mladí. Ještě si chtějí prodloužit kariéru a odvádějí ještě větší penzum práce. Pro mladé kluky je to super vzor provedení, co dělat, aby se dostali do extraligy.

Specialistou na mládež se být necítíte?
Nemyslím si, že bych byl. Byl jsem u nároďáku nějaké dva tři roky. Jsou lidi, který se mladým věnují mnohem déle a jsou to větší odborníci. To mě jen někdo takhle zařazuje. (úsměv)

Nebyl problém s přístupem hráčů z Varů, že by se cítili být uražení druhou ligou?
Měli jsme tu pár kluků, kteří se tu otočili. Přípravné zápasy hrajeme s tím, co máme. Víc se ukáže až v sezoně, ale část kluků znám nebo se poznáváme. Ze Slovenka dobře znám Péťu Hrušku. Zatím se poznáváme, zjišťují, jaký způsob spolupráce s nimi bude fungovat. Nezaregistroval jsem, že by někdo vybočoval. Mohou přijít i takoví, ale snažíme se jim dělat servis, aby na šanci v extralize byli připraveni.

Nebudou Sokolovští naštvaní, že jim Varáci berou místo?
Asi ne, protože těch sokolovských hráčů je opravdu málo. (smích) Je to napasované tak, že se kádr doplní a nikdo nikomu vyloženě brát místo nebude.

Zajímáte se o jména, která ještě připadají v úvahu?
Jmenovitě to říkat nebudu, to si musí nejdřív oznámit ve Varech. Určitou představu mám, to asi dá dohromady každý, kdo to trochu sleduje. Ale může dojít i k určitému překvapení, kdy hráč získal pozici v týmu během přípravy. Na jejím začátku třeba na extraligový kádr nevypadal, nebo se s ním spíš počítalo pro Sokolov. Uvidíme, nebudu předbíhat. Domluva však zní jasně: ti hráči, kteří se jim nevejdou do kádru, půjdou do Sokolova.

Jaký hokej bude Sokolov pod trenérem Rulíkem hrát?
Mám nějakou představu, svůj pohled na hokej neměním. Snažím se vždy hrát s mužstvem, které trénuju, svůj hokej. Uvidíme, jak nám to půjde. Mužstvu to může vyhovovat méně nebo více. Sestava se poskládá někdy na začátku září, ještě během sezony se bude tým upravovat. Máme dost času všechno vstřebat, kluci se snaží v přípravných zápasech reagovat na mé pokyny taktické i herní.

Máte pro sezonu nějaký cíl?
Vůbec si nějaké cíle nedávám, s žádnými do sezony nejdu. V první řadě si přeju, aby to nebylo fiasko. (úsměv).

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Vítkovice porazily v přípravě Slovan, Kladno nestačilo na Litvínov

Vítkovický brankař Patrik Bartošák čelí šanci Patrika Virty ze Slovanu...

Hokejisté Vítkovic porazili v přípravném utkání Slovan Bratislava 3:1. Ostravané tak proti účastníkovi KHL úspěšně...

Varnsdorf. Sokolovští fotbalisté budou znovu dobývat

Hradecký Milan Černý sleduje běžícího Stanislava Vávru ze Sokolova.

Na první body do tabulky Fortuna národní ligy čekají i po třech odehraných kolech fotbalisté sokolovského Baníku. Ke...

Že jsme se tak sehráli? Malý zázrak, ví plážový volejbalista Weiss

Jindřich Weiss

Takový výsledek český plážový dosud nezažil: titul mužského páru ve Světovém poháru. Zlatým písmem se do historie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz