Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarská radnice opraví pomník Mozartova syna. Zničili ho vandalové

  8:03aktualizováno  8:03
Pomník Wolfganga Amadea Mozarta mladšího v Karlových Varech čeká po téměř půl roce oprava. Památku na syna slavného skladatele, která stála na Ondřejském hřbitově, poničili v lednu neznámí pachatelé.

Primátorův náměstek Jiří Klsák spěchal na Ondřejský hřbitov, jakmile se o vandalismu dozvěděl. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Z kamenného podstavce vandalové strhli a povalili litinovou část, která praskla. "Po delší době se nám podařilo získat stanovisko památkářů, takže jsme konečně mohli zadat opravu pomníku," řekl náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák.

Mozartův nadaný syn

Mozart mladší se oficiálně jmenoval Franz Xaver Wolfgang Mozart, nicméně se mu říkalo Wolfgang Amadeus Mozart syn. Byl šestým dítětem slavného hudebníka, které se narodilo pouhých pět měsíců před otcovou smrtí. Zdědil však hudební nadání a stal se rovněž klavíristou a skladatelem. Neoženil se a zůstal bezdětný. V Karlových Varech zemřel 29. července 1844.

Poškozený litinový díl zatím stále odpočívá v areálu Správy lázeňských parků v Karlových Varech, už brzy si pro něj ovšem přijede licencovaný restaurátor Jindřich Kovařík z Karlovic na Plzeňsku. V oboru má čtyřicetileté zkušenosti.

"Odhaduji, že restaurování potrvá měsíc a půl až dva měsíce, neboť nějaký čas zaberou technologické prodlevy. Nejprve musím vyrobit model, svařit jej, tryskat, zinkovat a pak přijdou na řadu barevné vrstvy a zlacení," popsal.

Radnice zaplatí za opravu náhrobku 110 tisíc korun. Původně uvažovala o tom, že osloví nelicencovaného restaurátora, to ovšem památkáři zamítli.

Protože si v lednu vandalové nevystačili pouze s pobořením Mozartova náhrobku, radnice musí opravit ještě jeden - pískovcový z první poloviny 19. století. Komu patří, není zcela jasné, informační cedule však říká, že by mohlo jít o Friedricha Goebla.

"Cena této opravy bude zhruba desetkrát nižší. Odhadujeme, že to bude stát od deseti do patnácti tisíc korun," řekl Jiří Klsák. Až se opravené pomníky vrátí zpět na svá místa, chystá k tomu radnice menší slavnost. Kdo měl v lednu potřebu přelomit je vejpůl, se policistům nepodařilo zjistit.

"Případ jsme šetřili pro podezření z trestného činu poškození cizí věci. Škoda, která vznikla, byla zhruba 120 tisíc korun. Nicméně v polovině března policisté případ odložili s tím, že pachatel zůstává neznámý," uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz