Radnice v Andělské Hoře chce opravit zříceninu gotického hradu.

Radnice v Andělské Hoře chce opravit zříceninu gotického hradu. | foto: Radek Duchoň, MF DNES

Andělská Hora chce zachránit zříceninu gotického hradu. Pomůže dotace

  • 1
Zřícenina gotického hradu Andělská Hora se možná dočká opravy. Radnice ve stejnojmenné obci u Karlových Varů už připravuje projekt, který má tři etapy. Záchranné a konzervační práce vyjdou přibližně na 11 milionů korun.

Obec věří, že díky investici přiláká zřícenina na mohutném skalním ostrohu více turistů. Je to jejich oblíbený cíl, nejvíce jich na středověkou památku proudí od května do září. Zřícenina je volně přístupná, avšak na vlastní nebezpečí.

Historie zříceniny

Zřícenina gotického hradu Andělská Hora (Engelsburg) ze 2. poloviny 14. století se nachází na skalním ostrohu nad obcí Andělská Hora (Engelhaus). První písemná zmínka je z roku 1402. Andělská Hora představuje rozvinutý typ středověkého hradu.

Stavební úpravy v 16. a koncem 17. století měly zlepšit bydlení a dodat hradu reprezentativní vzhled. Požár v roce 1718 proměnil hrad ve zříceninu.

Zdroj: www.andelskahora.cz

Plány radnice komplikují nevyřešené restituční nároky šlechtického rodu Černínů, kteří si zříceninu gotického hradu nárokují.

Kopec, na kterém stojí, však vlastní obec. Dokud soud o restitučním nároku nerozhodne, tak stavba formálně patří majiteli pozemku pod ní, v tomto případě tedy obci.

"Z tohoto důvodu jsme stejně nuceni tu opravu realizovat, aby se tam někomu něco nestalo," vysvětlila starostka Miloslava Křimská.

Právě oprava vytipovaných havarijních částí hradu pro zajištění bezpečnosti návštěvníků je součástí první etapy projektu.

Pokud vše půjde podle plánu, práce by mohly teoreticky začít už letos. Andělská Hora bude na realizaci žádat o dotaci z fondů ministerstva kultury.

"Bez dotace se obec s ročním rozpočtem tři a půl milionu korun neobejde," vysvětlila Křimská. Na kolik peněz první etapa oprav přijde, se starostka dozví 11. dubna.

Další fáze projektu počítají s instalací ochranných zábradlí, vybudování cest, instalací nočního nasvícení hradu, nebo obnovou stropu jedné z místností v centrální části pod donjonem (věží). Opravy se dočká i donjon samotný, po vyzdění by měla být opět patrná jeho okna.

Ve vnitřním prostoru zříceniny by měl také vzniknout malý přírodní amfiteátr s dřevěným pódiem a sedačkami. S nápadem souhlasí i památkáři. "Z toho budou mít užitek například návštěvníci veřejných projekcí v rámci každoroční kulturní akce Filmová Andělka," věří starostka.

V plánu je také osazení několika informačních tabulí do areálu zříceniny. Návštěvníci se díky nim dozví podrobnosti o historii, geologii, nebo rostlinstvu obce a jejího nejbližšího okolí.