Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice v Jáchymově má plán. Koupí Hornický dům a pak ho zbourá

  16:20aktualizováno  16:20
Věhlasný Hornický dům v Jáchymově býval kdysi chloubou města, ale teď mu dělá chátrající budova jenom ostudu. Radnice má plán jak s ruinou v centru naložit. Chce ho koupit v dražbě a pak ho nechá zdemolovat. Památkáři s nápadem předběžně souhlasí.

Hornický dům v Jáchymově chce radnice koupit v dražbě a zbourat. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Ve chvíli, kdy zjistíme, že jde budova do dražby, začneme jednat. Právní kancelář, která město zastupuje, tuto kauzu bedlivě sleduje," řekl starosta Jáchymova Bronislav Grulich.

Z historie Hornického domu

Dům poskytoval zázemí desítkám tisíc horníků, zkoušela a hrála v něm hornická kapela. "Byly v něm klubovny, kde mohli hrát šachy nebo kulečník, konaly se v něm kulturní představení, bály, plesy a pochopitelně i zasedání tehdejšího národního výboru, protože dům stojí blízko radnice," zavzpomínal bývalý kronikář Jáchymova Oldřich Ježek. Vyhlášené bylo také kino v přízemí Hornického domu. Patřilo k prvním širokoúhlým a během karlovarského filmového festivalu se v něm promítaly snímky, které už viděli festivaloví hosté. "Jednou jsem tam viděl slavnou českou herečku Leopoldu Dostálovou. Účinkovala tam v Čapkově Matce coby členka ochotnického souboru," popsal Oldřich Ježek.

"Pokud bude cena v řádech desítek nebo stovek tisíc, koupíme ho," řekl starosta, který nedávno absolvoval sezení s památkáři. Zjišťoval, jak by se tvářili na záměr, Hornický dům zbourat.

Rekonstrukce by totiž radnici mohla vyjít na stovky milionů korun s tím, že využití domu by hledala jen těžko. Památkáři s demolicí předběžně souhlasili, i tak se ovšem Jáchymovu Hornický dům prodraží.

"Nechal jsem si udělat odhad demoličních prací. Stály by 3,8 milionu korun, což je opravdu hodně," uvedl Grulich. Radnice se proto pokusí oslovit krajský úřad či ministerstvo pro místní rozvoj, zda by městu finančně pomohly.

"Taková částka přesahuje možnosti města, ale pro Jáchymov je Hornický dům veliká hrůza, takže doufáme, že nám někdo vyjde vstříc," řekl Bronislav Grulich.

Někdejší bašta hornického společenského života byla ještě před pár desetiletími proslulá jako jedno z center regionální zábavy. Jenže v poslední době jen chátrá.

Přitom pražská firma VP Select, jejímiž společníky jsou podnikatelé ruského a ukrajinského původu, měli s Hornickým domem velkolepé plány. Měl z něj být hotelový komplex slavnostně otevřený v roce 2013. Nabízet měl 120 lůžek i komfortní kinosál.

Když do Evropy dorazila ekonomická krize, začali majitelé ze svých plánů couvat. Podle starosty se za ekonomické problémy tak trochu schovali.

Už před časem přišel jáchymovský starosta za současnými majiteli s návrhem, že město Hornický dům odkoupí za symbolickou korunu. Podnikatelé ale chtěli půl milionu, což starosta odmítl.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz