Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rotava má v evidenci i dávno vyřazený velorex. Bordel, říká starostka

  11:51aktualizováno  11:51
Slovo "bordel" klidně používá i starostka Rotavy na Sokolovsku Iva Kalátová, když mluví o situaci na své radnici. Při nedávné inventuře se třeba zjistilo, že město podle evidence vozidel stále vlastní jeden hadrový velorex a starou dodávku Škoda 1203.

Legendární Velorex prý Rotava kdysi zdědila. To je vše, co o něm člen inventarizační komise a zastupitel Pavel Břicháček ví. (ilustrační foto) | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Ve skutečnosti však vozy už dávno neexistují a nikdo si je tam ani nepamatuje.

"Musíme se poradit, co s tím," dumá člen inventarizační komise a zastupitel Pavel Břicháček. On ani starostka Iva Kalátová nechápou, jak je možné, že až v roce 2013 někoho napadlo pořídit si výpis z registru vozidel. Zvlášť když tuto každoroční povinnost ukládá městu zákon. Zpracování inventury majetku navíc Rotava jeden rok vynechala, což se také nesmí.

Legendární motorovou tříkolku prý Rotava kdysi zdědila. To je vše, co o ní Břicháček ví. Tajemnice městského úřadu Věra Klimčuková připouští letitou chybu.

"Existují doklady, co se s vozidly stalo, ale nikdo je z registru neodhlásil. Nevím proč." Diví se i bývalý dlouholetý starosta Jiří Holan. "Jsem v Rotavě od roku 1964, ale o velorexu slyším poprvé."

Co je ale důležitější, loni koncem roku si rotavští zastupitelé chtěli udělat představu, jak na tom jejich město finančně je a jestli se zvedá z dluhů. Odcházeli zmatení a navíc i naštvaní, protože v přehledu, který jim předložil finanční odbor radnice, haprovaly statisíce a miliony korun. Třeba jeden výdaj 813 tisíc korun figuroval v analýze dvakrát.

Když měla vedoucí odboru Eva Pazderová zastupitelům říct, jak na tom město je, působila velmi nejistě, opravovala sama sebe a nakonec předpověděla minus čtyři miliony korun. Jenže Kalátová, která údajům už delší čas nevěří a radši sleduje plnění rozpočtu každý týden, odhadla plus 1,2 milionu.

Ukázalo se totiž, že úřednice započítala mezi nutné budoucí výdaje i částky, které už město zaplatilo. "Někdo si může říct - bordel. Souhlasím," pronesla veřejně Iva Kalátová na zastupitelstvu s tím, že na údaje od úředníků z finančního odboru není spolehnutí.

Zrušit finanční odbor? Opozice je proti

Nebyl to podle ní zdaleka první případ. Nereálně připravili i rozpočet a poslední rozpočtové změny. Pazderová se hájila tím, že byla dlouho nemocná (marodí i teď) a že kolegové jí do připravených materiálů zasahovali. Tvrdila, že nemá ani přístup ke kontu města v bance.

"Pokud léta dostáváme takové materiály, jak v tomto prostředí chceme pracovat a něco vytvářet? To je pak těžké," posteskl si zastupitel Jan Šedlbauer.

Vedení radnice si pohrává s myšlenkou, že by finanční odbor se čtyřmi zaměstnanci zrušilo a službu si objednalo externě od odborné firmy. Rotava by byla jediné město v kraji bez vlastního finančního odboru.

Takový postup poradili personální auditoři, když loni v Rotavě zkoumali, jestli jsou úředníci vytížení a vstřícní k občanům. Průzkum dopadl bídně. Úspora by podle auditorů činila přes půl milionu korun ročně.

Rotavští radní už takovou organizační změnu probírali v listopadu, ale odložili ji. "Jde o to, kdy se k tomuto bodu rada vrátí," uvedla tajemnice Klimčuková.

Opozice se staví jasně proti. "Vyvádět odbory mimo úřad a najímat si firmy nepovažuju pár měsíců před volbami za šťastné. Kdo si to vezme na svědomí?" ptá se Jiří Holan.

Starostka: Úřad opakovaně chybuje

Jednotně ale nepůsobí ani koalice tvořící městskou radu v Rotavě. Třeba radní Christos Duludis požadoval, aby o zrušení odboru rozhodlo početnější zastupitelstvo, ačkoliv to není v jeho kompetenci.

"Radu nepovažuju za reprezentativní a s mandátem o něčem takovém rozhodovat," prohlásil Duludis.

Podle Kalátové se vedení Rotavy dostává kvůli chybám úřadu do podobných nepříjemných situací opakovaně. Minulý starosta Jan Slíva překročil svou pravomoc, když v roce 2011 bez souhlasu zastupitelů podepsal zástavní smlouvy k bankovní půjčce na 11,4 milionu korun.

K tomu se ukázalo, že úředníci a politici zapomněli do rozpočtu zahrnout výdaje na nedoplacený vodovod, kotelnu a čističku. Městu najednou chybělo dalších 6,5 milionu. 

Ocitlo se téměř na mizině a moc nechybělo, aby nemělo ani na platy zaměstnanců. Slíva pak pod tíhou problémů rezignoval. V roce 2012 se dostal i před soud jako obžalovaný, ale podle verdiktu trestný čin nespáchal (více zde).

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz