Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

  17:25aktualizováno  17:25
Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České republiky při obnově Perninského rašeliniště na Karlovarsku. Práce na projektu, které vyjdou na 7,7 milionu korun, začaly 1. srpna.

Perninské rašeliniště. | foto: Vladimír Melichar

Správci lesů obnovují rašeliniště na osmašedesáti z celkových téměř sta hektarů plochy. „Na sklonku minulého století je silně poškodila nešetrná těžba, frézování někde zasahovalo až do sedmimetrové hloubky,“ uvedla Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR.

Těžba skončila v roce 2000. „Perninské rašeliniště bylo v roce 2015 vyhlášeno evropsky významnou lokalitou v soustavě Natura 2000 a je chráněnou přírodní památkou,“ uvedl Miroslav Rozner, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Karlových Varech.

Jedním z důležitých kroků podle jeho slov je zamezit odtoku vody. „Rašeliniště totiž vzniká pouze na trvale zamokřeném území. Nejdříve tedy odstraníme náletové a nevhodně vysazené dřeviny. Poté se rašeliniště přehradí,“ popsal rozsah prací Rozner.

Správci lesa mají v úmyslu oblast zpřístupnit i veřejnosti. Přes mokřiny povedou dřevěný povalový chodník, vybudují pozorovatelnu a molo s informačními tabulemi. Podobný záměr měla v minulosti i perninská radnice. Naplnit se jej ale nepodařilo.

Po ukončení těžby rašeliny se totiž radnice o pozemek ucházela u pozemkového úřadu. „Naším záměrem bylo vybudovat u lokality parkoviště a z dotačních peněz zřídit naučnou stezku,“ představila někdejší plány starostka Perninku Jitka Tůmová.

Z projektu ale sešlo, protože rašeliniště dostaly do své správy Lesy ČR. „Nejdřív jsme z toho byli smutní, ale pak přišli lesáci s ideou vybudovat zde i námi zamýšlenou naučnou stezku. To nám v konečném výsledku vyhovuje. Peněz na rozvoj zase není tolik, kolik bychom potřebovali,“ podotkla Tůmová.

Přínos projektu vidí společně s abertamským starostou Zdeňkem Lakatošem v dalším oživení cestovního ruchu. „Budeme jedině rádi, když budeme moct nabídnout turistům a ostatně i místním něco navíc. Naučné stezky v posledních letech lidi lákají,“ shodují se oba.

Dalším rozměrem obnovy rašeliniště je ovšem i příroda sama. V minulosti zanikly lokality s výskytem vzácných druhů rostlin. Současnou vegetaci tvoří například klikva bahenní, kyhanka sivolistá či plavuň pučivá.

Perninské rašeliniště je ovšem i lokalitou výskytu vzácných druhů motýlů. Zejména vymírajícího žluťáska borůvkového nebo bekasina otavního.

„Rašeliniště jsou unikátním ostrůvkem severské přírody ve střední Evropě. Potoky pramenící v živých rašeliništích nevysychají ani za největšího sucha,“ vyzdvihl přínos těchto ekosystémů přírodovědec Vladimír Melichar, který se dlouhodobě rašeliništi zabývá a po odborné stránce dozoruje i revitalizaci toho perninského.

Perninské rašeliniště je zmenšenou podobou toho známějšího na Božím Daru. Naučná stezka je v této oblasti, která má výměru téměř 930 hektarů, už od roku 1977. I zde se ve velkém těžila rašelina. Těžba ale skončila už před druhou světovou válkou. Naučná stezka měří 3,2 kilometru a má celkem dvanáct zastávek.Nejčtenější

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Z hořícího domu utíkalo jedenáct rodin, dočasně musejí bydlet jinde

Požár třípatrového bytového domu v Lomnici na Sokolovsku

Jedenáct rodin se ocitlo bez střechy nad hlavou po středečním požáru bytového domu v Lomnici na Sokolovsku. Oheň zničil...

Na koalici v Karlových Varech se dohodlo ANO s ODS a hnutím Karlovaráci

Budoucí karlovarská primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová (vlevo) z vítězného...

Karlovy Vary mají dohodu o nové vládě. Koaliční smlouvu dopoledne podepsalo vítězné ANO, hnutí Karlovaráci a Občanská...

Další z rubriky

Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Soud slyšel příběh uprchlíka, kterého v ČSSR věznili za cestu na Západ

Němec Gerd Müller u chebského okresního soudu. Na Česku se domáhá morální...

Morální rehabilitace se po Česku domáhá osmašedesátiletý Gerd Müller z německého Reichenbachu. Před Okresním soudem v...

Hnutí ANO žádá o přepočítání hlasů v Mariánských Lázních

Ilustrační snímek

Počet hlasů, které v Mariánských Lázních získali politici ve volbách, se zřejmě bude přepočítávat. Hnutí ANO totiž...

Advantage Consulting, s.r.o.
Obchodní zástupce pro Karlovarsko

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz