Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel karlovarské nemocnice překvapuje, dál chce vést i tu v Kyjově

  8:40aktualizováno  8:40
Nebudu už nikoho dráždit, oznámil loni v srpnu ředitel Karlovarské krajské nemocnice Petr Svoboda a slíbil, že se na druhém konci republiky vzdá funkce šéfa Nemocnice v Kyjově. Odtud na západ Čech přišel. Jenže na dvou židlích sedí dodnes a možná bude i nadále.

Petr Svoboda v době svého nástupu na post ředitele nemocnice v Kyjově v únoru 2012. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Opět se totiž přihlásil do nového výběrového řízení na post kyjovského ředitele. Toho v opakované soutěži stále hledá Jihomoravský kraj. Podání přihlášky v Kyjově ve středu Petr Svoboda potvrdil telefonicky z lyžařské dovolené v Itálii. Podle něj se situace oproti loňsku změnila.

"V Karlových Varech se začalo uvažovat o mém odvolání, proto musím rodinu nějak zajistit," uvedl. Do očí mu nikdo z krajských politiků nic takového neřekl, zvěsti ale zaslechl. "Já bych se to dozvěděl až jako poslední," nedělá si ředitel iluze.

Překvapil tím politiky z krajské vlády, která z pozice valné hromady karlovarskou nemocnici diriguje. Právě politici ředitele loni tlačili, aby angažmá na Moravě ukončil.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák (ČSSD) ve středu vzkázal, že překvapivou zprávu o ředitelově snaze udržet se v Kyjově nemá přímo od Svobody, a proto ještě s komentářem počká.

Udiven je i předseda dozorčí řady krajské nemocnice a člen zastupitelstva Jakub Pánik (ČSSD). "Trochu mě pan generální ředitel Svoboda překvapil, že nám neoznámil tu věc minulý týden, když dozorčí rada zasedala."

Nedokáže posoudit, jestli se souběh funkcí na chodu špitálu nějak negativně projevuje. "Já se mohu pouze domnívat, že kdyby řídil jen nemocnici v Karlových Varech, že by ekonomické výsledky mohly být lepší," naznačil Pánik. Byl by raději, kdyby jeden člověk řídil jen jednu nemocniční firmu.

Opoziční krajská zastupitelka Jana Vildumetzová (ODS) je rozhořčena. Myslela si, že Svoboda už dávno post v Kyjově vzdal. "Sezení na dvou židlích je nepřípustné." Nevidí v karlovarské nemocnici téměř žádný posun k lepšímu, jen opakující se žádosti, aby kraj zaplatil desetimilionové ztráty.

Musím živit rodinu, vysvětluje ředitel

Faktem je, že pozice Petra Svobody není příliš pevná. Generální ředitel a předseda představenstva se pustil do otevřeného souboje s konkurenční firmou Nemos, která řídí soukromě špitály v Ostrově a Sokolově.

Krizový moment podle Svobody může nastat v dubnu na zasedání krajského zastupitelstva. Rozhodne se o dalším směřování zdejšího zdravotnictví. Jednu z variant má připravit Svoboda, druhou firma Nemos. Už to, že kraj dal Nemosu příležitost podílet se na koncepci, připadá Petru Svobodovi zvláštní.

"Může tam dojít k zásadní změně. Nikdo nebere karlovarskou nemocnici jako páteřní. Naopak se vážně bere Nemos, což je téměř žertovné," navezl se ve středu ředitel znovu do manažerů Nemosu.

Ti hospodaří v Sokolově a v Ostrově v plusových číslech a adresovali krajské vládě nabídku, že klidně manažersky převezmou i krajskou nemocnici a že ji uřídí lépe.

Podle Svobody má kraj jen dvě možnosti. Buď se smíří s tím, že ročně bude dotovat svůj špitál třeba 40 miliony korun. Nebo najde strategického partnera, třeba firmu Nemos.

"A to pro mě není budoucnost. Má pozice je taková, že musím živit rodinu, a tak jsem se v Kyjově do soutěže přihlásil. Není nikde psáno, že konkurs vyhraju. Nebo že když ho vyhraju, z Varů odejdu. Ono se to nějak vyvine," dodal ředitel, který v Karlovarské krajské nemocnici bere 100 tisíc korun měsíčně.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz