Ředitel karlovarské nemocnice Petr Svoboda.

Ředitel karlovarské nemocnice Petr Svoboda. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ředitel karlovarské nemocnice Svoboda musí odejít, prohlásil hejtman

  • 3
Dny Petra Svobody v čele Karlovarské krajské nemocnice jsou zřejmě sečteny. Svým lavírováním mezi Karlovými Vary a Kyjovem, kde se znovu překvapivě přihlásil do soutěže o post ředitele tamního špitálu, naštval politiky tak, že jim došla trpělivost.

"Pan ředitel dlouhodobě něco jiného říká a něco jiného dělá. Nemůže sedět na dvou židlích a musí z nemocnice v Karlových Varech odejít," prohlásil v pátek jednoznačně hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).

Podobně to vidí i jeho náměstek pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák. V pondělí se navíc sejdou koaliční kluby zastupitelů za ČSSD a KSČM, aby mimo jiné zhodnotily i Svobodovy pracovní výsledky. "Nemohu vyloučit, že z toho vyplynou i návrhy na personální změny," řekl Čermák.

Ředitel v pátek pro MF DNES připustil, že končí. "Ve Varech je dlouhodobě nedobrá ekonomická situace. Řešit se má na dubnovém zastupitelstvu. Nabídl jsem, že v poměrně krátké době na funkci ředitele karlovarské nemocnice rezignuji," uvedl.

Nedávno tvrdil, že jižní Moravu bere jako zálohu, aby uživil rodinu. V karlovarské nemocnici bere měsíčně sto tisíc korun.

Situace je však podle Čermáka vážná, protože ztráta špitálu se vloni vyšplhala asi na 120 milionů korun a tento trend pokračoval i v lednu - dalších minus 8,5 milionu. "Takže se může stát, že záležitost bude nutné řešit personálně," naznačil náměstek hejtmana.

Vadí mu, že se Svoboda hrne znovu i do Kyjova. "Jeho účast v tamním výběrovém řízení vypovídá, že se rozhodl pro Kyjov. A my bychom se podle toho měli zachovat. Umím si představit, že by naše krajská nemocnice fungovala i bez něho," dodal Čermák.

Sliboval, že angažmá ve Varech ukončí

Ředitel, který to hraje na obě strany, ale nemá místo v Kyjově ještě jisté. Podle informací MF DNES sliboval při pohovoru před výběrovou komisí, že angažmá v Karlových Varech utne. O výběru ředitele kyjovské nemocnice ze tří uchazečů rozhodne nakonec rada Jihomoravského kraje na některé z příštích schůzí.

"Zazněl jasný požadavek, že podmínkou možného jmenování pana Svobody je jeho rozhodnutí věnovat se pouze Kyjovu. Mně z toho vychází, že by toto své stanovisko měl dát i písemně," navrhuje preventivně člen výběrové komise a starosta Kyjova František Lukl.

Karlovarský hejtman se cítí trochu podveden, protože už byl přesvědčen, že Svoboda dal vloni kyjovské nemocnici sbohem. Jenže v ní po loňském květnovém příchodu do Varů zůstal a před pár dny šel dokonce na konkurs, aby se dál v jihomoravském špitálu udržel (více čtěte zde).

Hejtman odhaduje, že Petr Svoboda skončí ve Varech do měsíce nebo maximálně do dvou. A to po vzájemné dohodě.

"Kýve se pod ním židle a v krajské radě převládá přání, ať už konečně zmizí," řekl na Svobodovu adresu tvrdě jeden z radních, který si nepřál být jmenován. Devítičlenná rada tvoří valnou hromadu krajské nemocnice.

Roli může sehrát obava politiků, co nastane pak. A kdo do celé záležitosti řízne první, zda sociální demokraté nebo komunisté. Ti druzí jsou spíš opatrnější a příliš nepřekypují odvahou dělat změny.

Platit dál dluhy, nebo nemocnici pronajmout?

Do toho má krajské zastupitelstvo v dubnu rozhodovat, jakou cestou se krajská nemocnice (Karlovy Vary a Cheb) vydá. Jestli má její velké dluhy platit Karlovarský kraj, jak právě navrhuje ve své koncepci ředitel Svoboda. Nebo zda mají politici svěřit řízení krajského špitálu firmě Nemos, která už úspěšně soukromě vede nemocnice v Ostrově a Sokolově.

Svoboda se spoléhá na to, že výběrové řízení v Kyjově skončí dřív než zastupitelstvo rozhodne o změnách ve zdravotnické koncepci v Karlových Varech. "Pak se rozhodnu definitivně," dodal ředitel.

Hejtman Novotný Svobodovi vytýká, že není schopen ztráty špitálu zkrotit do přijatelných mezí. "Vidím hospodářský výsledek za minulý rok a ten se zatím nezlepšuje ani letos. To je pro mě podstatné," uvedl Josef Novotný.

Proslýchá se, že ho šéf nemocnice naštval i prohlášením, že když hejtmani mohou zároveň poslancovat ve Sněmovně, tak on může řídit dvě nemocnice na různých koncích republiky.

Snaha některých radních zbavit se ředitele překvapila šéfa vlivné karlovarské organizace ČSSD Mariana Odleváka. Ten v krajské nemocnici pracuje na právním oddělení. "O žádné nespokojenosti s panem Svobodou nevím. Neslyšel jsem žádné argumenty, že by svou práci dělal špatně."

Odlevák se ani nepozastavuje nad tím, že ředitel sedí na dvou židlích. Prý by měl dostat čas, aby se rozhodl, kde chce vlastně působit. "Těžko můžeme moralizovat, když máme ve vlastní straně lidi, kteří si nechávají dvě i více funkcí," naráží Odlevák zjevně i na hejtmana a současně poslance Josefa Novotného.