Střední průmyslová škola v Lokti.

Střední průmyslová škola v Lokti. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Náměstek zve šéfy ohrožených škol k první debatě dva dny před verdiktem

  • 0
Náměstek hejtmana Karlovarského kraje Václav Sloup, který skoro rok bez veřejné diskuze připravoval rušení tří středních škol a některých osmiletých gymnázií, poprvé veřejně přiznal, že se ocitl pod silným tlakem ohlášené demonstrace, protestů a petic.

Ve středu - pouhý týden před rozhodujícím hlasováním krajských zastupitelů o zavírání škol - Václav Sloup oznámil, že ředitele škol vyzval, aby mu sami řekli, jak si změny představují.

Ředitele v souvislosti s přípravou koncepce oslovil až na poslední chvíli kvůli reakci veřejnosti.

V kraji ubylo tři tisíce žáků

Václav Sloup svou koncepci hájí. Před pár dny ale ustoupil a vyjmul z ní návrh zrušit osmileté gymnázium v Mariánských Lázních.

Argumentuje tím, že počet žáků nastupujících do víceletých gymnázií by se měl podle požadavků ministerstva snížit na 5 až 10 procent. V kraji jich je nyní 12 procent. V regionu navíc za posledních pět let ubylo na středních školách 3 115 žáků, což představuje 97 tříd.

"Z těchto údajů musí být i laikovi jasné, že je nezbytné upravit nabídku studijních a učebních oborů tak, aby odpovídala současné situaci." Pokud se podle Sloupa něco nezmění, hrozí brzy finanční kolaps mnohých středních škol.

"Vzhledem k tomu, že se proti navrhované koncepci zvedla vlna odporu ve školách i městech, kterých se změny týkají, požádal jsem ředitele středních škol o jejich společný návrh, jak současný stav řešit. Doufám, že přijdou s konstruktivními nápady," uvedl Sloup. Vyvolal tak velký údiv, jeho kritika nepolevila.

Ředitelé škol mají schůzku naplánovanou na příští týden, 10. prosince. To bude zbývat už jen 48 hodin do chvíle, než zastupitelé o náměstkově původním návrhu začnou hlasovat.

Ředitelka ohroženého Gymnázia a obchodní akademie v Chodově Eva Temňáková souhlasí, že kraj jako zřizovatel škol by měl odbornou veřejnost přizvat k diskusi nad tak vážnou věcí.

"Ale ne v tuto chvíli a ne pod tlakem veřejnosti, který na pana náměstka doléhá. Už je pozdě," řekla Temňáková.

Navíc neví, k čemu se má po Sloupově výzvě vyjadřovat. "K tomu, co se píše v médiích? Materiál byl dosud tajný a my jsme ho ani neviděli," zlobí se ředitelka. Se zánikem své školy nesouhlasí.

Opozice přitvrzuje v kritice

Nečekaným zvratem dává Václav Sloup další příležitost opozičním krajským zastupitelům, aby ještě přitvrdili v kritice.

"Jde o důkaz náměstkovy naprosté nekoncepčnosti a nekompetentnosti. Vyvolat odbornou diskusi na poslední chvíli nad materiálem, který rok utajoval - tak to snad nemyslí vážně. To je bláznovství," prohlásil třeba Petr Zahradníček. Působí jako radní v Lokti, kde chce Václav Sloup zavřít průmyslovku.

Diví se ale i koaliční partneři a členové krajské vlády za ČSSD.

"Načasování debaty s řediteli vidím jako problém. Mělo se s nimi mluvit dříve, ať mají názory jakékoliv. I když své školy hájí, jejich uvažování může být pro reformu středního školství přínosem," míní náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

Většina sociálních demokratů se staví proti rušení škol, komunisté naopak podporují návrh svého kolegy Sloupa.

Tento týden o školství debatovalo vedení kraje na poradě, ale schůzka žádný posun nepřinesla. Na pondělí je svoláno koaliční jednání ČSSD a KSČM. V krajské vládě to kvůli neshodám zjevně drhne.