(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Toužimští v referendu odmítli stavbu sociálního centra za 25 milionů

  • 12
Obyvatelé Toužimi v pátečním referendu odmítli záměr města postavit sociální centrum za 25 milionů korun z Evropské unie. Radnici se nepodařilo lidi přesvědčit, že má centrum pro sociálně slabé smysl. Odpůrcům vadilo, že je projekt vypsán jako pomoc pro Romy. Chtěli, aby bylo centrum pro všechny.

Celodenní hlasování skončilo v pátek po 20. hodině. Podle informací zveřejněných na úřední desce města po sečtení výsledků se referenda zúčastnilo 1213 voličů z celkových 3091. Platných hlasů bylo 1209. Proti se vyslovilo 1113 voličů. Pro centrum hlasovalo jen 89 lidí.

Co má centrum nabídnout

- terénní sociální služby pro slabé rodiny -doučování dětí, jejich doprovod do školy, na kroužky
- poradnu pro sociálně slabé, etnické menšiny, lidi z ghett, oběti domácího násilí, bezdomovce, osoby v krizi
- přednášky, semináře, besedy k výchově dětí, zvládání těžkých životních situací, uplatnění na trhu práce
- volnočasový klub pro děti - počítače, keramická dílna, posilovna, multifunkční sál, jeviště, hudební nástroje, aparatura
- 11 zaměstnanců, provozovatele vybere město v soutěži 

Podle zákona tak byla splněna podmínka referenda, že výsledek je závazný, pokud podíl voličů hlasujících pro jednu z variant překročí 25 procent celkového počtu.

Vypsáním referenda reagovalo vedení radnice na petici a masivní odpor, který se proti poradenskému středisku a klubu pro děti z chudých rodin zvedl. Radnici se nedařilo obyvatele přesvědčit, že sociální centrum má smysl. Petici podepsalo více než 1100 lidí a nepomohla ani veřejná debata na toto žhavé téma. Odpůrci přišli s letáky, které nechali roznést do schránek. Své argumenty vepsalo do letáků pak i vedení města.

"Získáme nové sociální služby pro obyvatele. Zároveň menší kulturní centrum a místo pro zájmové kroužky, kde děti bezpečně mohou trávit svůj volný čas. Centrum se klidně může jmenovat dům dětí a mládeže," argumentuje místostarosta Toužimi Roman Straka. Je rád, že spornou záležitost si rozhodnou v hlasování sami lidé.

Chceme centrum pro všechny. Ne jen pro Romy

Odpůrci tvrdí, že vedení města neříká pravdu, protože v žádosti o dotaci se píše o pomoci Romům a jejich dětem. "Z principu mi vadí forma podpory lidí, pro které se to má stavět. Ať je centrum pro všechny. A ne jen pro ty, kteří o pomoc ani nestojí a možná si ji ani nezaslouží," prohlásil organizátor petice Petr Vlček.

Referendum probíhalo třeba jako volby do zastupitelstva. Lidé si od komise vyzvedli hlasovací lístek, za plentou zaškrtli svou odpověď, vložili do obálky a tu vhodili do urny. "Myslím, že přijde dost lidí. Letáčky s informací se objevily v Toužimských novinách a po celém městě," řekla předsedkyně jedné ze tří komisí Eva Cerhová ještě před ukončením hlasování.

Referendum

je závazné, když se ho zúčastní aspoň 35 procent všech voličů. A zároveň když nadpoloviční většina hlasujících představuje alespoň 25 procent všech osob oprávněných hlasovat

Kolem kauzy sociální centrum se poslední dobou vyrojily nejrůznější fámy. "Nestavíme byty pro Romy a ani se sem nestáhnou sociálně slabí z celého kraje," vyvrací Roman Straka. Podobná zařízení fungují úspěšně v různých městech v republice, například v Chebu. Sokolov uvažuje o podobné investici jako Toužim, zastupitelé jsou ale rozpolceni a provoz se jim zdá příliš drahý.

Lidé toužimské radnici vyčítají, že se chystá utratit 25 milionů a pak každý rok 4 miliony na provoz centra. "Kvůli tomu koupí za 3,1 milionu korun zchátralý areál, který podle odhadu má cenu jen asi 1,3 milionu," diví se Vlček. Místostarosta oponuje, že i na provoz získá město dotaci a 4 miliony korun vydá jen při krizové variantě a maximálně po dobu dvou let, kdyby nesehnala jiný zdroj peněz.