Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj brání okolí Valče, které má připadnout Ústí

  10:53aktualizováno  10:53
Karlovarský kraj se brání plánům ministerstva obrany, podle nichž má část přírody v okolí Valče kvůli zmenšování vojenského újezdu Hradiště připadnout Ústeckému kraji. Region by nerad přišel o zajímavý kus panenské přírody.

Vojenský prostor Doupovské hory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Nesouhlasíme s tím a divíme se, že s námi tak závažnou věc nikdo nekonzultoval," komentuje hejtman Josef Novotný plány ministerstva obrany.

To chce původně valečské území připojit k Podbořanskému Rohozci v Ústeckém kraji. Karlovarský hejtman už kvůli tomu poslal dopis s výhradami ministru obrany Alexandru Vondrovi a pozval ho do Karlovarského kraje na návštěvu. "Mohli bychom tak problém řešit rovnou na místě," říká hejtman.

Co čeká újezd Hradiště

Vláda začátkem letošního roku schválila redukci vojenských újezdů, z nichž chce vyčlenit sídelní útvary, tedy "vojenské obce".

V polovině února se ve všech újezdech uskutečnila anketa mezi obyvateli, zda chtějí žít v samostatné obci, nebo se přičlení k některé ze stávajících.

Nově tak vznikne samostatná obec Lučina, jejíž součástí bude také Dolní Lomnice, Svatobor a Činov. Albeřice se připojí k Věrušičkám, Bražec ke Stružné a Bukovina k Podbořanskému Rohovci, což je předmětem nynějšího sporu o území.

Vojenský újezd Hradiště vznikl v roce 1953 a do tří let má být zhruba o 15 procent menší. Že se společně s ním ztratí i část historického katastrálního území Valče a změní se tím hranice kraje, trápí i starostu Josefa Kubaře.

"Na sezení v Albeřicích, kde byl i ministr Vondra, padlo, že se nebudou měnit hranice krajů, a teď přišlo tohle," zlobí se starosta Valče.

"Působí to na mě tak, že v tom jsou nějaké privátní zájmy. Nejedná se o pár metrů půdy. Navíc je to místo velmi hezké a stojí tam třeba zrenovovaná hájenka. Budeme své území bránit do krve, abychom o něj nepřišli," tvrdí Kubař s tím, že už rozeslal dopisy na všechny možné strany. Včetně ministerstva obrany a generálního štábu.

Zda Ústecký kraj opravdu získá kus nového území, to se teprve rozhodne. Všechny obce, kterých se zmenšení vojenského újezdu týká, mohly do pátku poslat ministerstvu obrany své připomínky.

Obce, kterých se zmenšení vojenského újezdu Hradiště týká, posílaly na ministerstvo obrany připomínky. Úředníci je chtějí do 11. května zapracovat do nového návrhu, který předloží ke schválení představitelům obcí.

Podle mluvčího Vladimíra Lukovského se bude ministerstvo obrany snažit se starosty dohodnout na nejlepším řešení. "Budeme usilovat o co největší shodu se všemi stranami," říká Lukovský.

Vojenský újezd Hradiště je největším v České republice. V současné době v něm žije kolem 560 lidí. Ministerstvo obrany počítá s tím, že optimalizací z jeho území vyčlení sídelní útvary, tedy vojenské obce, ve kterých žijí.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz