Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidičům se kvůli registraci nově vyplatí koupit auto blízko domova

  12:38aktualizováno  12:38
Problémy, ale i ulehčení od Nového roku přinesou řidičům zásadní změny při registraci vozidel. Komplikace čekají například obyvatele Karlových Varů, kteří si pro ojeté auto pojedou třeba do Brna.

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Změny čekají motoristy v souvislosti s novelou zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích.

„Do 30. června 2015 mají někteří lajdáci poslední šanci dokončit takzvaný polopřevod - odhlášku. Pokud to neudělají, po 1. červenci 2015 se jim vyřadí vozidla z registru,“ řekl technik registru vozidel na karlovarském magistrátu Antonín Novák.

Co čeká na řidiče neodhlášených aut, ukázal technik na možném případu například při cestě na dovolenou. Pokud si totiž policisté při silniční kontrole prolustrují vozidlo a v systému zjistí, že bylo vyřazené z provozu, tak mohou odebrat registrační značky a zakázat další jízdu.

Problémy čekají na ty, kteří něco zapomenou

Spousta lidí má podle zákona, který platil do konce roku 2014, vozidla takzvaně v depozitu. Až dosud bylo možné lhůty prodlužovat. Nyní si motoristé musí nejpozději do konce letošního roku změnit statut dočasného vyřazení na vyřazení z registru. Od ledna 2016 bude vůz automaticky vyřazený z registru bez nároku na náhradu.

„V dočasném depozitu máme na úřadu spousty vozidel. Některé už zřejmě existují jen papírově, anebo jsou v depozitu déle než jeden rok. Novela zákona umožní některým lidem zbavit se restu, aniž by museli předložit protokol o ekologické likvidaci,“ vysvětlil Antonín Novák.

Největší problémy čekají podle odborníků na prodávající, kteří při přepisu vozidla na něco z neznalosti zapomenou. Může to být například doklad o evidenční kontrole nebo zákonném pojištění.

„Podle starého zákona si nový majitel registroval vozidlo v místě svého bydliště. Takže nebyl problém zajet si několik kilometrů domů pro chybějící doklad a ještě týž den se vrátit. Jenže současný zákon říká, že se vozidla přihlašují v místě prodeje.

Lidé budou muset mít štěstí

Kupující z Karlových Varů, který si například pojede pro auto do Brna, se musí připravit na to, že je vše nutné vyřídit během jednoho úředního dne,“ vysvětlila vedoucí odboru dopravy na karlovarském magistrátu Lenka Kůsová.

Dodala, že pokud kupec nestihne během jednoho úředního dne v Brně evidenční kontrolu na STK a další náležitosti, tak nezbude nic jiného než si vůz odvézt domů a poštou zaslat prodávajícímu veškeré potřebné doklady - malý a velký techničák i osvědčení o registraci. A to s úředně ověřenou plnou mocí, což je novinka. Pokud bude prodejce ochotný, zajistí převod vozidla a doklady odešle zpět.

Technik Antonín Novák upozornil na komplikace v souvislosti s plnou mocí. „Dosud mohl motorista přijít na návštěvu třeba do nemocnice, kde jej pacient pověřil na základě plné moci vyřízením převodu. Ověření podpisu nebylo třeba, což už nyní neplatí.“

Pracovníci odboru dopravy na magistrátu radí lidem, aby pokud možno nekupovali ojetá auta někde na konci republiky, ale ve svém regionu.

Nějakou chvíli totiž prodávajícímu i kupci potrvá evidenční kontrola, ověření plné moci a další náležitosti. Není tak záruka, že zvládnou vše u přepážky na registru vozidel vyřídit během jednoho úředního dne.

Za hranicemi to jde jednodušeji

A jako to vypadá za našimi hranicemi? Naši motoristé mohou kolegům na Slovensku, v Belgii, Německu či Holandsku jenom závidět. Jen několik kilometrů za Aší, Božím Darem či Kraslicemi může prodávající své vozidlo odhlásit z registrace a tím je vše připraveno k prodeji.

Kupující si v místě svého bydliště koupí převozní značku. Dojede s ní ke kupovanému autu třeba o státním svátku v noci. Vypíše si dočasné osvědčení o koupi vozidla a s dočasnými značkami odjede domů.

Jak technik Antonín Novák říká, ulehčení novela zákona přinese motoristům, kteří si nechali dovézt vozidlo ze zemí Evropské unie. Dosud byla potřeba nákladná STK před schválením do provozu. Nyní čeká majitele většiny vozů jen pravidelná STK po dvou letech a emise. Navíc bude registrace těchto vozidel zhruba o dvě třetiny levnější. Odpadnou totiž některé poplatky.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz