Zrekonstruovaná část pavilonu B chebské nemocnice.

Zrekonstruovaná část pavilonu B chebské nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pacienti přestanou kličkovat mezi sanitami. Chebský špitál čekají změny

  • 0
Kličkování mezi sanitkami při přecházení z oddělení do oddělení v Chebské nemocnici skončí. Špitál čekají změny za stovky milionů, které ho přenesou do 21. století.

Už v roce 2018 by mohlo skončit uhýbání autům v Chebské nemocnici. Nová rekonstrukce a výstavba nového pavilonu by měla propojit všechna oddělení. Tím odpadne i známý problém špitálu, kdy především tatínkové musí přebíhat silnici, když míří na dětské či porodnické oddělení.

Změny

v chebské nemocnici

  • Do budovy B se nově přestěhuje vedení nemocnice
  • Nynější budovu čeká kompletní rekonstrukce a dojde k jejímu propojení s nově vystavěnou budovou.
  • Nové prostory získají oddělení: dětské a porodnicko-gynekologické

Po finišující centralizaci Karlovarské krajské nemocnice a ohlášení nadstavby plicního oddělení v téže nemocnici se nyní dopracovává projekt pro tu chebskou.

„Do konce roku chceme skončit projektovou část, a pokud to půjde, začít stavět v příštím roce,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Rekonstrukce má za úkol zcentralizovat péči v Chebské nemocnici. Díky tomu by měli mít návštěvníci špitálu vše pod jednou střechou, tím odpadne nutnost přecházet venku mezi jednotlivými pavilony. Plány zatím počítají s investicí ve výši 370 milionů korun.

Podle nového projektu vznikne zcela nová budova, kdo které se přesunou veškerá oddělení nemocnice kromě onkologického. V současné době je budova chebské nemocnice opravena jen z jedné třetiny. To se po investicích změní. „Bude opraven zbytek budovy a dojde k jejímu propojení s nově postaveným pavilonem,“ popsal Jakub Pánik.

Pokud vše půjde hladce, mělo by být od zahájení stavby do dvou a půl let hotovo. Po sjednocení oddělení pod jednu střechu ve vzduchu visela i otázka, a to vytvoření centrálního příjmu podobného tomu v Karlových Varech.

„Typově je to jiná nemocnice. V Chebu chceme moderní nemocnici základních oborů. Emergency proto zůstane jen v Karlových Varech,“ komentoval situaci náměstek hejtmana.

Na změny slíbil přispět i Cheb

Plánované změny, ale i ty už provedené, vyvolávají příznivé ohlasy. „Nedávno byl pořízen lineární urychlovač a nyní se plánuje celkové zlepšení stavu nemocnice. Je dobře, že se na Cheb nezapomíná,“ pochvaluje si místostarostka Daniela Seifertová.

Stavět by se mělo začít už v příštím roce, což s sebou přinese i některá omezení.

„Jako všechny rozsáhlé stavební práce si i centralizace vyžádá určitá omezení. Nicméně v rámci projektu se snažíme připravovat vše tak, aby dopady byly pro pacienty i personál minimální,“ podotkl Vladislav Podracký, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice, pod kterou chebský špitál patří.

„Jednotlivé části projektu připomínkují i primariáty podle svých provozních potřeb i zkušeností a podle nich dochází k úpravám dokumentace. Což je ostatně postup, který se nám osvědčil i v Karlových Varech,“ přiblížil Podracký.

Karlovarský kraj jako majitel nemocnice chce velkou část financí dát ze svého. „Máme několik variant. Bohužel není možnost dostat dotaci z Evropské unie. Jsme však domluvení s městem Cheb. To přislíbilo spoluúčast na rekonstrukci ve výši až čtyřiceti milionů korun,“ dodal Pánik. Ten věří, že bude možnost sáhnout i na nově vypsané dotační tituly od ministerstva zdravotnictví.