Na dobové kresbě je vidět, jak lékárna vypadala na počátku 19. století. Její dnešní stav je žalostný. Změnit to hodlá podnikatel František Sentenský. | foto: Archiv Františka Sentenského

Nejstarší lékárna ve střední Evropě dá místo léků prostor bylinkám

  • 3
František Sentenský už se nemohl dívat na žalostný stav zřejmě nejstarší lékárny v zemích českých. A tak podnikatel z Mariánské budovu naproti jáchymovské radnici koupil. Chce jí vrátit původní slávu. Vše ale závisí hlavně na penězích.

"V Brně se sice chlubí lékárnou U Červeného raka, která má být 420 let stará a tím nejstarší ve střední Evropě. Jenomže ta jáchymovská prokazatelně fungovala už v roce 1520, za pár let tedy oslaví 500 let," říká k jáchymovskému unikátu jeho majitel.

V budově historické lékárny možná působil i slavný vědec, lékař a lékárník Georgius Agricola. "Není to sice nikde zaznamenané, ale v Jáchymově byl od roku 1527 lékařem a lékárníkem. A v té době tady byla jediná lékárna," doplňuje Sentenský.

Lékárna ano, ale bylinková

Majitel zřejmě nejstarší lékárny ve střední Evropě chce unikátu vrátit původní lesk. Dokonce hodlá obnovit lékárnu samotnou. Výrobky farmaceutických gigantů byste v ní ale hledali marně.

František Sentenský je příznivcem trendů stojících mimo hlavní proud, opomíjených a často prý i záměrně zesměšňovaných. Jde o alternativní medicínu, bylinkářství a další trendy, které jsou v posledních letech na vzestupu.

"Chtěli bychom spolupracovat s lidmi z okolí. S bylinkáři, léčiteli, ale také třeba maséry nebo provozovateli zajímavých řemesel, malíři, fotografy. Budeme rádi za jakýkoliv zájem," vypočítává majitel lékárny.

Zároveň by uvítal, kdyby měl někdo fotografie zachycující, jak lékárna vypadala v minulosti. "Prý to kdysi vyšlo v nějakém časopise, ale nepodařilo se mi jej sehnat," vyzývá sběratele František Sentenský.

Obnova závisí na penězích

Proces obnovy památky je teprve na začátku. Její majitel žádá o dotace jak na krajském úřadě, tak na jáchymovské radnici. "Ta se k projektu rozhodně nestaví zády. Naopak. Jednání úředníků je vstřícné a rychlé," chválí jáchymovské konšele.

Bohužel ale v Jáchymově je toho třeba opravit příliš a příspěvky jsou tedy spíše symbolické. Což je vzhledem k historické hodnotě města velká škoda.

V dohledné době zprovozní František Sentenský první dvě místnosti. K nim pak budou postupně přibývat další, až z celého objektu vznikne komunitní centrum, kde se budou moci lidé potkávat, klábosit, ale také se třeba vzdělávat, zkoušet původní řemesla nebo se jen "kochat" vystavenými obrazy a fotografiemi.

"Záleží na zájmu těch, kteří by chtěli prostory využívat. A pochopitelně také na penězích," vysvětluje podnikatel.