Rekonstrukce areálu Lokomotivy bude zřejmě výrazně dražší, než předpokládala...

Rekonstrukce areálu Lokomotivy bude zřejmě výrazně dražší, než předpokládala chebská radnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rekonstrukce sportovního areálu Lokomotiva Cheb se městu zřejmě prodraží

  • 1
Kvůli plánované rekonstrukci areálu Lokomotivy Cheb se nejspíš sejde mimořádně zastupitelstvo města. Důvod? Cena prací ve výběrovém řízení vyskočila nepříjemně vysoko nad odhadnuté náklady, které jsou podle projektu 40 milionů korun.

Nejnižší nabídka převýšila odhad o 12 milionů, nejdražší firma dokonce chce za dílo přes 70 milionů. Starosta o navýšení ceny nechce rozhodnout sám, a svolává proto na radnici zastupitele v mimořádném termínu.

„Na rekonstrukci sportovního areálu Lokomotivy jsme v letošním rozpočtu připravili 40 milionů korun. A protože v rozpočtovém výhledu je připraveno dalších 20 milionů korun, mohl bych smlouvu podepsat. Myslím si ale, že o takto závažné záležitosti, jako je zásadní navýšení ceny, by měli zastupitelé vědět a měli by mít možnost se k tomu i vyslovit,“ uvedl Navrátil.

Celou situaci označil za nepříjemnou s tím, že se nyní úředníci snaží zjistit, zda je chyba v projektu, nebo zda je v současnosti taková situace na trhu. „Zatím vždy byla vysoutěžená cena o 10 až 15 procent nižší než ta projektová. Nyní je to jinak. Prověřujeme to,“ doplnil místostarosta Pavel Hojda.

Podle jeho slov může být důvodem vysoké ceny například pokládání umělého trávníku, které může dělat pouze specializovaná firma, nebo jednoduše fakt, že trh je přesycen zakázkami. Situace je komplikovaná i kvůli tomu, že první etapa rekonstrukce se musí stihnout do konce letošního roku.

Každé sebemenší zdržení by proto mohlo plánované dokončení projektu ohrozit. V průběhu první etapy rekonstrukce zchátralého areálu by mělo dojít v první řadě na stavbu nového hřiště s umělým povrchem. Ke sportovní hale město plánuje přistavět zázemí a šatny a zároveň chce připravit vše pro další etapy rekonstrukce areálu.

Nové fotbalové hřiště bude proti dnešnímu travnatému posunuté dál od současné tribuny. To proto, aby se později do areálu vešlo i další hřiště. Zatím není jasné, zda i to bude mít umělý povrch, nebo zda sportovci vsadí na přírodní trávu. „Z hlediska následné údržby by byl umělý povrch rozhodně lepší,“ naznačil už dříve starosta.

Druhému hřišti ustoupí také stávající tribuna. Ta je na pokraji životnosti. „Díky dvěma hracím plochám se do tréninků zapojí víc hráčů. Máme tu přes dvě stovky dětí, které chodí na tréninky minimálně dvakrát týdně. Někteří i vícekrát. To jsou aktivní členové našeho klubu, to je budoucnost města,“ řekl prezident FK Hvězda Cheb Vladimír Hána a doplnil, že klub má v současnosti třináct mužstev a pod jeho hlavičkou hrají i ženy. Ambicí Hvězdy je upravit hřiště tak, aby zde bylo možné hrát třetí ligu.

V budoucnu čekají úpravy také krytou halu, rekonstrukcí má projít rovněž kuželna. V té plánuje projekt zrušit restauraci. Uvolněný prostor by mohl v budoucnu sloužit jako zázemí stadionu a garáž pro techniku. Město zvažovalo i návrh házenkářů, aby se přístavbou rozšířila kapacita hlediště sportovní haly. „To ale není technicky možné,“ vysvětlil Navrátil.

Na rekonstrukci Lokomotivy chce město získat dotaci z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Mohla by pokrýt až polovinu nákladů. Zatím však není jisté, zda se na ni městu podaří dosáhnout, ačkoli podle slov starosty předběžný příslib už město má.

Areál spolu se stadionem TJ Lokomotiva na chebských Hradčanech pochází z roku 1952. V sedmdesátých letech prošel nákladnou rekonstrukcí. Tím však větší investice do areálu skončily.

TJ Lokomotiva, které ještě před několika lety patřil, nemohla zvládnout péči o chátrající budovy a utáhnout milionové náklady na provoz. V naději, že se jí podaří zvládnout finanční problémy a odpíchnout se ode dna, si v prosinci 2007 půjčila od města částku osm milionů korun. Zázrak se nekonal. V souladu se smlouvou o půjčce proto TJ Lokomotiva převedla v roce 2013 celé sportoviště do majetku města Cheb.