Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekonstrukce hotelu Thermal nabírá zpoždění. Začne až příští rok

  14:06aktualizováno  14:06
Příští rok po filmovém festivalu. Takový je střízlivý odhad termínu, kdy by mohla začít dlouho odkládaná rekonstrukce karlovarského lázeňského hotelu Thermal. Práce na hotelu přitom měly začít už letos ve stejném termínu.

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle Ivana Chadimy, předsedy představenstva společnosti Thermal F, mohou za zdržení nejasnosti kolem financování.

Právě kvůli nim muselo vedení společnosti prakticky zastavit veškeré přípravné práce. „Všechno je zpožděné o nějaké tři až čtyři měsíce, což nám nedělá radost, protože jsme s rekonstrukcí chtěli začít už letos po festivalu,“ konstatoval Ivan Chadima.

Když všechno dobře půjde, bude projektová dokumentace hotová na podzim. „Práce pak musíme načasovat kvůli příštímu festivalu ve spolupráci s dodavatelem, kterého jsme ovšem ještě ani nezačali vybírat,“ pokračoval šéf Thermalu F.

Už od doby, kdy se o rekonstrukci hotelu začalo mluvit, padala z úst zástupců ministerstva financí slova o čtyřsetmilionové investici. „Vzhledem ke stavu objektu, jak jej naznačily sondy, spolkne jeho rekonstrukce těch 300 milionů od státu jako malinu,“ konstatoval Chadima.

Jednou z alternativ, jak zajistit zbývajících 100 milionů, je úvěr. Do hry ale může vstoupit i dceřiná společnost firmy ČEZ.

„Ta nám nabídla spolupráci při obnově technologií souvisejících s elektrikou a topením s tím, že by ji zafinancovala a nechávala by si pak po dobu deseti let peníze z úspor energií. Pro nás by to bylo velice pohodlné. Věděli bychom totiž, že se to splatí samo. O této možnosti budeme ještě jednat,“ naznačil předseda představenstva Thermalu F.

Hotel zůstane pod křídly státu

Neméně důležité, kromě navýšení základního jmění hotelu, je ovšem rozhodnutí vlády vyjmout areál Thermalu z privatizačního režimu. Hotel tak nadále zůstane pod křídly ministerstva financí. „Premiér Bohuslav Sobotka se v minulosti jasně vyjádřil za ponechání hotelu ve vlastnictví státu,“ potvrdil Filip Běhal, mluvčí ministerstva financí.

Tomu nahrává i fakt, že hospodaření hotelu se v posledních dvou letech drží v černých číslech. „V roce 2014 hospodařil se ziskem přes osm milionů korun a v roce 2015 se ziskem přes tři miliony. A to navzdory výraznému propadu trhu v Karlových Varech z důvodu značného poklesu množství hostů z ruskojazyčných zemí. Situace nastala kvůli sankcím EU namířeným proti Ruské federaci,“ řekl mluvčí ministerstva.

„Udržení hotelu v černých číslech v době výrazného propadu trhu v Karlových Varech považuji za úspěch,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš.

Mezeru vzniklou výpadkem ruské klientely se hotelu Thermal částečně podařilo vyplnit. V loňském roce pokračoval pozitivní trend narůstajícího počtu německy mluvících hostů, přibývali však i čeští klienti.

Stále častěji se v hotelu ubytovávají i arabští hosté, kterých loni přibylo o 13 procent (+ 209 hostů), přičemž jejich převážná většina pocházela z Kuvajtu a Spojených arabských emirátů (+ 205 hostů). Navíc se loni v hotelu Thermal uskutečnilo oproti předešlému roku o pětinu více kongresových akcí a podařilo se navýšit tržby z pronájmu prostor.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

O amatéry se staráme jako o špičkové běžce, říká šéf Valdštejnovy desítky

Michal Ouřada, organizátor běžecké akce Valdštejnova desítka.

Město Cheb čeká velký sportovní svátek. Závod, který pořádá skupina nadšenců v čele s osmadvacetiletým Michalem...

Najdete na iDNES.cz