Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vilu Vilemína v Kyselce oživují umělecké štuky, vrátí se na ni kopule

  19:20aktualizováno  19:20
V Kyselce na Karlovarsku naplno pokračují práce na obnově objektů v areálu bývalých lázní. Hlavní pozornost se teď zaměřuje na vilu Vilemína, která je součástí uliční fronty domů na nábřeží řeky Ohře. Už letos by se na její věž měla vrátit replika původní kopule zřícené v roce 2007, nebo alespoň její krov.

Umělecký štukatér Oldřich Prchal z Kadaně v současné době restauruje štuky na úrovni nejvyššího patra vily Vilemína v Kyselce. Objekt je součástí komplexu bývalých lázní. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Osazení kopule v současné době předchází statické zajištění a zpevnění obvodových zdí, jejichž část se v minulých letech také zcela zřítila.

Specialista na umělecko-řemeslné prvky Michal Konáš také provádí průzkum barevnosti fasády a jednotlivých ozdobných prvků. V zadní části věže už od střešní římsy až dolů kompletně obnovili vápenné a stírané štukové omítky.

„A protože teď čekáme, až tesaři připraví krov, tak souběžně pracujeme také na obnově zdobené štukové fasády průčelí věže,“ upřesnil Miroslav Perout, ředitel obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Restaurování štuků provádí Oldřich Prchal, umělecký štukatér z Kadaně.

Zchátralé lázně v Kyselce už několik let s dalšími spolupracovníky zachraňuje tým obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Na rekonstrukci vily Vilemína letos získali dotaci 900 tisíc korun z programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR. Další peníze bere o.p.s. Lázně Kyselka z vlastních prostředků, které v objemu deseti milionů korun při svém založení získala od společnosti Karlovarské minerální vody.

Obnovovat se bude i věž Jindřichova dvora

Kromě Vilemíny v Kyselce připravují také obnovu věže Jindřichova dvora, na kterou obec před rokem vyhlásila veřejnou sbírku. Ukončena byla 23. května na Kyselských slavnostech, kde předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka Vladimír Lažanský přebral z rukou starosty Aleše Labíka šek na 228 993 korun. „Je to fantastická částka,“ neskrýval radost Miroslav Perout. Celkové náklady na opravu jsou odhadované na více než tři čtvrtě milionu korun.

Fotogalerie

V Kyselce mezitím v době konání sbírky provedli průzkum věže, základní zaměření a obnovili okna v prvním patře. V dohledné době začnou připravovat projektovou dokumentaci.

Na Jindřichův dvůr se zároveň zaměřili dva studenti stavební fakulty architektury ČVUT v Praze, kteří přes zimu jako svoji diplomovou práci připravili katalog umělecko-řemeslných prvků tohoto objektu se zaměřením právě na samotnou věž. „To je fantastická věc, díky tomu máme výborný podklad pro projektanty,“ ocenil práci studentů Miroslav Perout.

Doslova mravenčí práci v současné době řemeslníci odvádějí také na fasádě Švýcarského dvora, kde postupně pečlivě odstraňují asi osm vrstev nátěrů, které zakrývají původní omítku z konce 19. století. Cílem je její celkové odkrytí, aby následně mohli Švýcarskému dvoru vrátit původní vzhled. „Chodí lidé a ptají se - proč to prostě jenom nenatřete? My to ale chceme udělat řemeslně poctivě,“ vysvětlil Perout.

Každý den na obnově Kyselky pod průběžným dohledem památkářů pracuje v několika partách celkem čtrnáct lidí. Podle potřeby se navíc příležitostně zapojují také další externí odborníci. Podle Miroslava Perouta se všechny síly nikdy nesoustředí jen na jeden objekt, ale vždy se v celém rozlehlém areálu pracuje na více místech.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz