Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Bečově přestěhují vzácný relikviář sv. Maura do nově postavené kaple

  15:26aktualizováno  15:26
Vzácnou románskou památku, relikviář sv. Maura, čeká stěhování. Druhý nejcennější zlatnický exponát po českých korunovačních klenotech budou moci návštěvníci hradu a zámku v Bečově nad Teplou obdivovat v nově postavené kapli sv. Maura mezi hradem a Pluhovskými domy.

Vizualizace interiéru kaple Sv. Maura na vítězném návrhu. | foto: MCA atelier

Stavba zbrusu nového objektu připomínajícího kapli by měla začít v druhé polovině příštího roku. Po přemístění relikviáře do nově vytvořených prostor se v prvním patře dolního zámku uvolní reprezentativní zámecké prostory.

Fotogalerie

"Zámecké piano nobile - vznešené patro - tedy přestane sloužit doprovodné expozici a opět se přemění v reprezentativní zámecké pokoje. Přesunem trezorové místnosti tak budeme moci mimo jiné obnovit modrou jídelnu či odstranit některé novodobé mříže z oken. Zámek tak získá větší expoziční prostory pro tradiční památkovou instalaci," plánuje kastelán Tomáš Wizovský.

Podobně si podle něj v chystaných adaptacích dosud nepřístupné části areálu polepší i relikviář, jehož význam umocní rozšířená doprovodná expozice v důstojnějším prostředí.

Změny v Bečově

  • V architektonické soutěži o návrh na obnovu hradu uspěli architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková ze společnosti MCA atelier. 
  • Navrhli přemístit relikviář do samostatných prostor v budoucí kapli sv. Maura. 
  • Přesunem trezorové místnosti s relikviářem se uvolní v prvním patře dolního zámku reprezentativní zámecké prostory. 
  • Dočká se v nich mimo jiné obnovy modrá jídelna. Relikviář s rozšířenou a důstojnější expozicí budou moci zájemci nově navštěvovat deset měsíců v roce.

Nový návštěvnický okruh relikviáře sv. Maura bude pojat muzejně - galerijním způsobem.

"Zájemci si jej tedy budou moci projít samostatně. Takto uzpůsobený návštěvnický okruh bychom rádi provozovali deset měsíců v roce, nejen od května do října," vysvětlil kastelán Wizovský.

S přestěhováním relikviáře, jehož restaurování za 12 milionů korun trvalo 11 let, počítá vítěz architektonické soutěže na obnovu hradu Bečov. Výsledky soutěže v uplynulých dnech vyhlásil Národní památkový ústav.

Vítězný návrh využívá volný prostor

Autoři většiny ze 16 soutěžních návrhů se zaměřili na umístění relikviáře v horní zámecké budově, v takzvaných Pluhovských domech.

Vítěz soutěže architekt Miroslav Cikán s kolegyní Pavlou Melkovou z pražské společnosti MCA atelier využili volný vertikální prostor mezi hradem a domy s původními restaurovanými povrchy vnějších zdí hradu.

"Relikviář tak získá důstojné místo odpovídající jeho kulturnímu významu tak, jako tomu bylo v minulosti," sdělil architekt Cikán.

Národní památkový ústav poprvé nešel cestou veřejné soutěže, kde rozhoduje nejnižší cena.

"Projektanta jsme vybrali v soutěži o návrh architektonického řešení. Nechtěli jsme totiž na základě nejnižší nabídnuté ceny kupovat zajíce v pytli," vysvětlila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Gorycková.

V moderní novostavbě pro relikviář nevidí žádný rušivý novotvar. Kaple podle ní zapadá do hradní kompozice. Výstavba kaple sv. Maura navazuje na projekt záchrany a využití dosud nepřístupné části hradního areálu. Zpřístupnění prostor je plánováno do roku 2015.

Stát investuje 94,5 milionu korun. Projekt konzervace a rezervace získal prestižní mezinárodní ocenění Europa Nostra 2010. To je mezi odborníky považováno za obdobu filmového Oscara.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz