Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatý vrch ozdobila replika altánu. Přispěli na ni i lidé z Chebu

  8:08aktualizováno  8:08
Staronové výletní místo získali lidé v Chebu díky Nadačnímu fondu Historický Cheb. Na Zlatém vrchu vyrostla replika původního altánu, který poničila bouřka na konci sedmdesátých let minulého století.

Replika původního altánu, který v minulém století zničila bouřka, znovu stojí na Zlatém vrchu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hotový je nejen altán, ale i přístupová cesta. Zbývá dodělat jen drobnosti. "Obnovu jsme chtěli dokončit ještě letos, ale brzký příchod zimního počasí nám to nedovolil. Až to klimatické podmínky umožní, necháme na altánku dodělat drobné detaily, natřít zábradlí, osít okolní svah a vše bude hotovo," uvedl předseda správní rady nadačního fondu a chebský místostarosta Michal Pospíšil.

Obnova kdysi hojně navštěvovaného vyhlídkového místa s neopakovatelným výhledem na Cheb stála asi 1,7 milionu korun. Na část nákladů přispěli prostřednictvím veřejné sbírky lidé z Chebu a také sponzoři. Sbírka vynesla téměř 56 tisíc korun.

"Součástí obnovy bylo také vybudování dvou přístupových cest k altánku, a to přímého schodiště a spirálovité cesty, díky které se k altánku dostanou i hůře pohybliví lidé," uvedl Pospíšil.

Fond plánuje obnovu unikátní křížové cesty

Příští rok se nadační fond postará o úpravy zdevastovaného hřbitova zaniklé obce Krásná Lípa v těsném sousedství cyklostezky po bývalé slapanské trati z Chebu do Waldsassenu.

"Kromě toho připravujeme také sadové úpravy okolí památníku před mostem do Hájů v ulici Osvobození, kde se od roku 1874 do zničení nacisty v roce 1944 nacházel židovský hřbitov. Plánujeme také vydání publikace, která zmapuje významná pietní místa v Chebu a jeho okolí," sdělil Michal Pospíšil.

Tím ale plány fondu nekončí. Připravuje například obnovu unikátní křížové cesty z Podhradu ke svatostánku Maria Loreto.

Nadační fond Historický Cheb vznikl na popud bývalého chebského občana Antona Harta, který musel po druhé světové válce svůj domov nedobrovolně opustit při odsunu německého obyvatelstva. Hart, který se později stal čestným občanem města, tehdy věnoval peníze na obnovu zdevastovaného poutního místa Maria Loreto ve Starém Hroznatově u Chebu.

Asi nejviditelnějším počinem Historického Chebu bylo obnovení helmic katolického kostela svatého Mikuláše. Repliky věží podle projektu chebského architekta Luďka Vystyda jsou vysoké čtyřiadvacet metrů, tedy o devatenáct metrů vyšší než nevzhledné provizorní helmice. Dvojici hlavních jehlanů, dohromady vážících více než dvacet tun, doplňuje osm menších věžiček.

Nadační fond Historický Cheb postupně během tří let získal potřebných devět milionů korun, z toho asi 2,5 milionu vynesla veřejná sbírka, do níž přispěli podnikatelé, podniky, město Cheb mnoho chebských občanů i rodáků.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz