Replika původního altánu, který v minulém století zničila bouřka, znovu stojí

Replika původního altánu, který v minulém století zničila bouřka, znovu stojí na Zlatém vrchu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zlatý vrch ozdobila replika altánu. Přispěli na ni i lidé z Chebu

  • 0
Staronové výletní místo získali lidé v Chebu díky Nadačnímu fondu Historický Cheb. Na Zlatém vrchu vyrostla replika původního altánu, který poničila bouřka na konci sedmdesátých let minulého století.

Hotový je nejen altán, ale i přístupová cesta. Zbývá dodělat jen drobnosti. "Obnovu jsme chtěli dokončit ještě letos, ale brzký příchod zimního počasí nám to nedovolil. Až to klimatické podmínky umožní, necháme na altánku dodělat drobné detaily, natřít zábradlí, osít okolní svah a vše bude hotovo," uvedl předseda správní rady nadačního fondu a chebský místostarosta Michal Pospíšil.

Obnova kdysi hojně navštěvovaného vyhlídkového místa s neopakovatelným výhledem na Cheb stála asi 1,7 milionu korun. Na část nákladů přispěli prostřednictvím veřejné sbírky lidé z Chebu a také sponzoři. Sbírka vynesla téměř 56 tisíc korun.

"Součástí obnovy bylo také vybudování dvou přístupových cest k altánku, a to přímého schodiště a spirálovité cesty, díky které se k altánku dostanou i hůře pohybliví lidé," uvedl Pospíšil.

Fond plánuje obnovu unikátní křížové cesty

Příští rok se nadační fond postará o úpravy zdevastovaného hřbitova zaniklé obce Krásná Lípa v těsném sousedství cyklostezky po bývalé slapanské trati z Chebu do Waldsassenu.

"Kromě toho připravujeme také sadové úpravy okolí památníku před mostem do Hájů v ulici Osvobození, kde se od roku 1874 do zničení nacisty v roce 1944 nacházel židovský hřbitov. Plánujeme také vydání publikace, která zmapuje významná pietní místa v Chebu a jeho okolí," sdělil Michal Pospíšil.

Tím ale plány fondu nekončí. Připravuje například obnovu unikátní křížové cesty z Podhradu ke svatostánku Maria Loreto.

Nadační fond Historický Cheb vznikl na popud bývalého chebského občana Antona Harta, který musel po druhé světové válce svůj domov nedobrovolně opustit při odsunu německého obyvatelstva. Hart, který se později stal čestným občanem města, tehdy věnoval peníze na obnovu zdevastovaného poutního místa Maria Loreto ve Starém Hroznatově u Chebu.

Asi nejviditelnějším počinem Historického Chebu bylo obnovení helmic katolického kostela svatého Mikuláše. Repliky věží podle projektu chebského architekta Luďka Vystyda jsou vysoké čtyřiadvacet metrů, tedy o devatenáct metrů vyšší než nevzhledné provizorní helmice. Dvojici hlavních jehlanů, dohromady vážících více než dvacet tun, doplňuje osm menších věžiček.

Nadační fond Historický Cheb postupně během tří let získal potřebných devět milionů korun, z toho asi 2,5 milionu vynesla veřejná sbírka, do níž přispěli podnikatelé, podniky, město Cheb mnoho chebských občanů i rodáků.