Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na davy nakupujících Němců už Vietnamci ve Svatém Kříži jen vzpomínají

  13:57aktualizováno  13:57
Zánik vietnamských tržišť na Chebsku se i navzdory pochmurným předpovědím zatím nekoná. Je to ale jen otázka času. Na tržišti Svatý Kříž bylo o víkendu poměrně mrtvo. I ve všední dny tam zákazníci chybí.

Trhovec přejíždí na kole po zledovatělé cestě mezi stánky v největším vietnamském tržišti Asia Dragon Bazar ve Svatém Kříži na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jeden německý autobus a několik aut, která by se dala spočítat na prstech jedné ruky. Tak vypadala v sobotu, která podle asijských obchodníků patří mezi nejfrekventovanější dny, situace na největším vietnamském tržišti Svatý Kříž v těsné blízkosti hranice s Bavorskem.

Fotogalerie

Vietnamcům nevyšla ani strategie přesunu ze stánků do zděných obchůdků. Těch sice v posledních letech na Svatém Kříži vznikly desítky, na fronty německých zákazníků ale čekají marně. Není divu, že většina výkladních skříní zůstává prázdných.

Očividně neuspěli ani prodejci, kteří se snažili nahradit notoricky známý sortiment alkoholu, cigaret, levného oblečení a obuvi službami nehtových studií, kadeřnictví nebo nabídkou potravin či domácích potřeb. Svědčí o tom řada prázdných obchůdků, na nichž z původních podnikatelských záměrů zbyly jen pestrobarevné vývěsní štíty.

Karl-Heinz Freylach s přáteli přijel po delší době z nedalekého Tirschenreuthu. Pro cigarety, které jsou v Německu výrazně dražší.

"Obešli jsme několik stánků a snažili se o ceně smlouvat. Jeden z Vietnamců nám nabídl cigarety za velmi výhodnou cenu. Řekl, že máme počkat, a pak někam odjel na kole. Když se vrátil, měl v plastové tašce několik kartonů. Jenže byly popsané v azbuce," podělil se o svůj zážitek.

"To jsme odmítli. Za hranicemi jsou totiž velmi často kontroly našich celníků. Pokud kuřivo nemá kolky z Evropské unie, bez milosti je zabaví a ještě musí člověk zaplatit výraznou pokutu," neskrýval své obavy.

Po chvilce vyjednávání odcházela německá skupina k autu s plastovými taškami plnými cigaret. Jestli mají ty správné kolky, už se ale bavit nechtěli.

Někteří prodejci na nápisech na výlohách velkými písmeny v němčině zdůrazňují, že prodávají jen zboží s platnými kolky se zárukou. Jestli jde jen o marketingový tah nebo o snahu ošálit celníky, není snadné zjistit.

Schopní obchodníci tržnice opustili

Prapodivně působí i restaurace, která na jedné výloze upozorňuje na thajské kořeny a hned na sousední láká případné zákazníky na tradiční českou kuchyni. Na Svatém Kříži není nouze ani o lékárny. Najde se i prodejna jednoho z mobilních operátorů nebo bowlingové centrum.

Jedna z německých komerčních televizí nedávno uveřejnila záběry skryté kamery, která natočila nákup pervitinu na příhraničním tržišti. České drogy už z bavorských a saských příhraničních oblastí vytlačily donedávna nejoblíbenější heroin.

"Většina schopných obchodníků už dávno na tržnicích nepodniká. Ti chytřejší se přesunuli do kamenných obchodů, restaurací a heren v městech, ale i vesnicích u hranic. Nebo odešli do vnitrozemí," popsal Phung Hai Nguyen, který už před několika lety vyměnil stánek s textilem, alkoholem a cigaretami v tržnici za vlastní obchod s potravinami v Chebu. "Bylo mi už tehdy jasné, že prosperita na tržnicích dříve nebo později musí skončit," neskrýval Nguyen.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz