Fresky na průčelí Národního domu vidí lidé už z dálky. V Zeyerově ulici se na jejich odkrytí památkáři teprve chystají.

Fresky na průčelí Národního domu vidí lidé už z dálky. V Zeyerově ulici se na jejich odkrytí památkáři teprve chystají. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Národní dům ve Varech ukáže další fresky. Restaurátoři hledají Goetha

  • 1
Oprava karlovarského secesního hotelu Národní dům z roku 1901 v těchto dnech připomíná detektivku. Památkáři jsou totiž napnutí, jaké najdou fresky pod omítkou na boční straně hotelu. Práce tam začínají v pátek.

Zatímco na průčelí Národního domu čistí restaurátoři velký pás fresek, které jsou viditelné už z dálky, na odkrytí omítky, která je vidět ze Zeyerovy ulice, se teprve chystají.

"Až omítku odstraníme, zjistíme barevnost fresek. Jen doufáme, že nebudou tak poničené jako na průčelí," řekla Dominika Kožešníková z památkového oddělení magistrátu.

Památkáři jdou téměř na jisto. Sondy jim totiž v minulosti prozradily, že fresky pod omítkou v Zeyerově ulici opravdu existují (více čtěte zde). Jsou jen zvědaví, v jakém stavu je najdou. Jak shodně říkají, bude to vážně pořádná detektivka.

"Bohužel fresky na průčelí při rekonstrukci hotelu v padesátých letech i později někdo neodborně překryl olejovými barvami, což je velký průšvih, protože olej spojil všechny vrstvy. Nedokážeme říci, která oprava byla horší. Olej nemůžeme odstranit, protože s ním by šla dolů i historická malba, schválená v roce 1898 podle návrhu městské rady. Proto se budeme snažit fresky spíš jen čistit a retušovat," uvedla Dominika Kožešníková.

Fresky mají čtyřikrát přemalované pozadí

Při studiu historických podkladů zjistila, že pozadí na freskách je přemalované dokonce i čtyřikrát. Hotel, do kterého v roce 1937 přijeli na svůj sjezd členové NDSAP, si při privatizaci v roce 1992 od města koupil Ivo Ouřada s manželkou. Dohodnutou kupní cenu 100 milionů korun ale nikdy nezaplatil. To byl také jeden z důvodů, proč zastupitelé odvolali sociálně demokratického primátora Igora Saviče.

V době, kdy Ouřadovi vlastnili hotel, se začalo s odkrýváním fresek na průčelí. To byla jediná změnu k lepšímu. Práce brzy skončily a nemovitost začala ještě více chátrat. Památkáři připomínají, že Národní dům přežil obě světové války, ale pak ho zničila voda.

Co je na freskách, věděl málokdo

Někteří lidé si mysleli, že fresky na Národním domě zobrazují nějaké karnevalové výjevy. "Ale že znázorňují návštěvu Karla VI. a císařovny Marie Ludoviky nebo střelecký turnaj z roku 1710, to asi věděl málokdo. Dočetla jsem se to z návrhů fresek v jednom německém časopisu z roku 1898. Doufám, že v Zeyerově ulici najdeme i Johanna Wolfganga Goetha, který vítá Marii Ludoviku. Měl by vévodit celému průvodu," je zvědavá Dominika Kožešníková. Za tip na časopis, diapozitivy a další dokumenty mimo jiné vděčí obyvatelům města Petru Pohankovi, Zdeňku Trnkovi, Kamile Bešťákové a dalším.

Hotel Národní dům má kompletně zrekonstruovanou střechu. Hotelové pokoje dostávají nové stropy. Dělníci stavební firmy zbavují stěny domu houby a nežádoucí vlhkosti. Ve Velkém sálu, kde se mimo jiné natáčel jeden díl seriálu Cirkus Humberto, je už k dispozici denní světlo z opraveného světlíku.

Jakmile dvě party restaurátorů z Prahy odkryjí fresky, na řadu přijdou omítky. Na podzim by mělo být částečně hotové hlavní průčelí a část fasády ze strany Jugoslávské a Zeyerovy ulice. Pokračování fasádnických prací je naplánované na příští rok.

"Do budovy hotelu instalujeme některé technologie. Další konkrétní práce v interiérech závisí na dohodě s provozovatelem, která je ve finální fázi přípravy," sdělil Lukáš Novák ze společnosti Eltodo. Oznámil, že společnost počítá s původně plánovanou přístavbou nového sedmipatrového obchodního centra s wellness a fitness provozy, rychlým občerstvením a dalšími službami. Kvůli ekonomické krizi stavba nezačala.