Design a životní styl 60. až 80. let minulého století uvidí lidé v novém...

Design a životní styl 60. až 80. let minulého století uvidí lidé v novém chebském Retromuseu. Na snímku sbírka elektrospotřebičů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Retro má úspěch, návštěvníky baví hlavně telefony s kulatým číselníkem

  • 1
Pouhý měsíc po otevření unikátního Retromusea v jednom z historických domů na chebském náměstí Krále Jiřího se do expozic stále hrnou davy. Nápad přiblížit lidem minulost, kterou si někteří pamatují ze svého dětství, se ukazuje jako dobrý marketingový tah.

„Návštěvnost je vysoká. Každý týden k nám zamíří přibližně tisícovka lidí. Z toho téměř polovina o víkendu,“ pochvaluje si ředitel chebské Galerie výtvarných umění a otec myšlenky na otevření muzea Marcel Fišer.

Komentované prohlídky

První se uskuteční ve středu 16. 3. od 17 hodin. Povede ji hlavní kurátorka stálé expozice Daniela Kramerová.

Další podobné prohlídky, besedy a akce budou následovat.

Muzeum zvedlo návštěvnost i samotné galerii. Na jednu vstupenku je totiž možné navštívit obě instituce. A je to znát.

„V galerii se nám zvedl počet návštěvníků podle odhadu možná desetkrát, což je skvělé,“ spokojeně konstatuje Fišer.

Součástí vstupenky je slevový kupon, který lze uplatnit v tamním RetroBufetu. V nově zrekonstruovaném prostoru historického kupeckého domu si přijdou na své dospělí i děti. Ty baví zejména telefony s kulatým číselníkem, na kterém se postaru mohou dovolat do vedlejšího pokoje.

„Hlavně pro děti to je žhavá novinka. Většina z nich telefon s kulatým číselníkem nikdy neviděla,“ směje se Fišer.

Velkým tahákem je i oddělení techniky, kde lidé mohou obdivovat tehdejší „lidová“ vozítka, například první sériově vyráběný automobil Škoda, známý pod názvem embéčko. Nechybí ani vozítko Velorex zvané „hadrák“, či legendární motocykl Jawa 250. Za zmínku stojí i přehlídka svítidel nebo expozice věnovaná fenoménu obuvi značky Botas.

„Samozřejmě, že při prohlídkách je často slyšet koukni, tohle jsme měli doma, nebo takovou kuchyň měla babička,“ říká Fišer.

Do otevřeného muzea lidé podle něj stále nosí exponáty, o kterých si myslí, že jsou „retro“ a že by je měli vidět i ostatní. „Teď možná ještě víc, než dřív.“

Muzeum chystá pro návštěvníky ještě bonbonek navíc. A tím by měly být komentované prohlídky. Ta první zahajuje už ve středu v 17 hodin s hlavní kurátorkou stálé expozice Danielou Kramerovou. Další podobné prohlídky, besedy a akce budou následovat.

„Už koncem března se zde uskuteční další prohlídka, tentokrát s Jiřím Hulákem z Národního technického muzea v Praze,“ dodal ředitel Fišer.