Rezervace SOOS je otevřena i v zimě.

Rezervace SOOS je otevřena i v zimě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rezervace Soos s bahenními sopkami je otevřena i v zimě a láká na daňčí oboru

  • 0
Přírodní rezervace Soos nedaleko Františkových Lázní je pro návštěvníky otevřená i v zimě. Kromě bahenních sopek tu můžete vidět i loni otevřenou daňčí oboru.

Rezervace vzdálená šest kilometrů od Františkových Lázní se rozkládá na ploše 221 hektarů. Z celkové plochy je návštěvníkům přístupná 1,2 kilometru dlouhá podlážková naučná stezka s popisy a vysvětlivkami.

Největší atrakcí této státní přírodní rezervace jsou mofety – bahenní sopky. Jejich bublání je slyšet už z dálky. Sopek se v Soos nacházejí desítky, ale některé jsou tak malé, že si jich návštěvníci ani nevšimnou.

Území přírodního parku je posledním místem, kde na počátku čtvrtohor na území dnešní České republiky vykazovaly sopky aktivitu. Bahenní sopky jsou, odborným jazykem řečeno, výdechy oxidu uhličitého skrz křemencové pukliny.

V Soos můžete vidět i vzácné slanomilné rostliny

 Na povrch se nedere jenom plyn, ale také minerálka, kterou lze ochutnat. Nejvydatnějším ze všech pramenů je pramen Císařský, který je zachycován do keramické vázy.

Rozlehlým rašeliništěm a slatiništěm vede naučná stezka po dně dnes vyschlého jezera, které mívalo slanou vodu. Návštěvníci si prohlédnou křemelinový štít a mofety, geologický park a stanici pro poraněné ptáky.

To představuje podrobně přírodu Chebska a chráněné krajinné oblasti podél česko–německé hranice. V neobyčejných přírodních podmínkách rostou například velmi vzácné, takzvané slanomilné rostliny, ze vzácného ptactva v Soos hnízdí například vodouš rudonohý nebo kulík říční.

Jako bonus si můžete dopřát prohlídku smírčího kříže v blízkosti začátku naučné stezky a památného javoru stříbrného při cestě do Františkových Lázní (zhruba 250 metrů za osadou).