Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče z Karlových Varů prosazují zdravou výživu ve školních jídelnách

  12:39aktualizováno  12:39
Skupině rodičů není jedno, co jedí děti ve školních jídelnách. Podporují proto zdravou výživu. Pochopení našli v 1. mateřské škole Karlovy Vary, kam chodí celkem 730 dětí. Čeká je inovace při stravování.

Ředitelka karlovarské 1. mateřské školy Zdeňka Tichá upozorňuje, že pro školku je podle zákona povinný spotřební koš, daný stravovacími normami. (ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Tříletý Tadeáš Grosser navštěvuje od září 1. mateřskou školu Karlovy Vary, která sdružuje celkem osm předškolních zařízení. Tadeášovi rodiče vítají, že školka v Krymské ulici příští čtvrtek představí rodičům současných i budoucích dětí Projekt inovace našeho školního stravování.

"Spojili jsme se s dalšími rodiči z 1. mateřské školy a založili iniciativu za kvalitnější stravování ve školních jídelnách nejen v Karlových Varech. Jsme rádi, že ředitelka školky vzala vše za své a od března chystá úpravu stravy - zejména bezmasých jídel. Také pozvala na seznámení s projektem manžele Elišku a Jaroslava Škvařilovy, kteří se dlouhodobě věnují zdravému životnímu stylu s důrazem na kvalitu stravy," řekl Tadeášův tatínek Tomáš Grosser.

Dodal, že obecně existují dvě skupiny rodičů. Jedna se s dětmi snaží stravovat doma zdravě, druhá preferuje nejrůznější fastfoody, takže jsou se současným stavem ve školních jídelnách spokojeni.

Ředitelka 1. mateřské školy Zdeňka Tichá vysvětlila, že udělala vstřícný krok vůči karlovarské iniciativě rodičů. "Upozorňuji ale, že pro školku je podle zákona povinný spotřební koš, daný stravovacími normami. Variantou však může být inovace - to je odlehčení, zpestření nebo obohacení jídelníčku. Jsme zatím na začátku."

V rodinách narůstají stravovací zlozvyky

Jak ředitelka říká, školka se snaží vařit v rámci možností co nejlépe. Na jídelníčku jsou luštěniny, obiloviny, cizrnové a další zdravé pomazánky. Protože ale stále více dětí přichází s potravinovými alergiemi a v rodinách narůstají stravovací zlozvyky, chystá inovaci školního stravování.

To je mimo jiné používání netradičních surovin, technologických postupů a náhledů na stravovací návyky. A to i na základě požadavků rodičů. Ti mohou ochutnat zdravé pokrmy, které ve školce příští středu s kuchařkami uvaří manželé Škvařilovi.

Do školky v Krymské ulici se chystá i lékař Štěpán Nováček. Je členem zatím neoficiální iniciativy rodičů, a v 1. mateřské školce Karlovy Vary má dceru Emu. Na akci začínající ve čtvrtek v půl páté odpoledne budou mimo jiné rodiče diskutovat o plánovaném projektu.

"Paní ředitelka si při jednání s námi přála, aby do školy přišli rodiče dětí, které sem chodí, anebo teprve chodit budou. Ostatní zájemce zveme na přednášku Jaroslava Škvařila. Začíná příští úterý v 18 hodin v budově pošty v Horních Drahovicích - Jóga centrum K. Vary," řekl.

Zatím neoficiální iniciativu karlovarských rodičů na webových stránkách www.zdravizestravy.cz podporuje i část rodičů, kteří mají své děti v Základní škole a Mateřské škole Dalovice u Karlových Varů. Od září tam do školky chodí i syn Pavly Parůžkové.

Pomazánky z krabích tyčinek děti mít nemusí, říká maminka

"Také ostatní rodiče jsou nespokojeni. Jsme teď ve fázi války s kuchařkami. Děti mají málo ovoce a zeleniny. Vadí mi, že k obědu nedostávají zeleninové saláty. Jogurt, který má datum spotřeby do září 2014, je chemický sajrajt. Pro děti nejsou vhodné ani paštiky či pomazánky z krabích tyčinek," vyjmenovala maminka některé připomínky.

Protože je podle ní radnice v Dalovicích přístupná k jednání, tak věří, že se vše změní k lepšímu. Zatím se to ale ani po čtyřech schůzkách prý nestalo.

Místostarostka Dalovic a současně předsedkyně stravovací komise Jarmila Zajíčková si stojí za tím, že nájemce školní kuchyně vaří dobře. "Každé prázdniny chodí kuchařky na velké soustředění se školením. Ve stravovací komise dbáme na zdravou výživu. Pokud je nějaký problém, tak jej okamžitě řešíme," hájí kvalitu jídla místostarostka.

Dětská lékařka Zdeňka Růžičková z Karlových Varů dává jeden odstrašující příklad. "Rodiče někdy slibují dětem, že když budou hodné, tak půjdou za odměnu do fastfoodu. Děti se často stravují špatně. Rezervy jsou hlavně v rodičích!"Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz