Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání s rodinou zapomenutého nebožtíka na záchrance skončilo krachem

  13:03aktualizováno  13:03
Odškodnění 50 tisíc korun nabízí krajská záchranná služba pozůstalým po Jiřím Hornovi. Zemřel v sanitce a jeho tělo poté šest dní leželo ve sklepě záchranky. Rodina se se záchrankou nedohodla a obě strany se obviňují z agresivního jednání. Příbuzní tvrdí, že chtějí hlavně trest pro viníky.
Pacient zemřel v květnu v sanitě a ve sklepě sídla záchranné služby pak ležel několik dní (ilustrační foto).

Pacient zemřel v květnu v sanitě a ve sklepě sídla záchranné služby pak ležel několik dní (ilustrační foto). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kauza se zapomenutým nebožtíkem vyvolala pozdvižení. Jednání s Hronovým synovcem Radkem Hromuškem ale skončilo krachem. Hromuško si stěžuje na chování lidí z vedení záchranky.

"Byl jsem překvapen agresivním tónem celé schůzky. Ta se zvrhla v řadu osobních útoků, které mě uráží," uvedl Hromuško, který najal právníka, jenž zastupuje jeho i vdovu a další příbuzné.

Tvrdí, že chtěl znát okolnosti případu, získat veškerou dokumentaci a zjistit, jak mohli záchranáři na strýce v nechlazené místnosti zapomenout. Jeho strýc byl bezdomovcem. Zemřel při převozu z léčebny v Nejdku do karlovarské nemocnice.

Domluva mezi rodinou a záchrankou ztroskotala

"Jde o hanobení ostatků zemřelého a o porušení zákonů. Chtěl jsem vědět, jak ředitel záchranky naloží s lidmi, kteří chybu zavinili. Výsledek mě absolutně neuspokojil. Rozpoutala se diskuse, co jsem za člověka a jestli jsem vůbec příbuzný. Nakonec ředitel uznal vinu, ale rodině prý dá jen 50 tisíc, protože tuto sumu kryje pojistka," řekl Hromuško.

Ředitel Luděk Nečesaný pochopil, že v kauze jde hlavně o peníze. Systémovou chybu totiž záchranka napravila, už se nic podobného nemůže stát. Přes média se pozůstalým omluvil a má pro ně připravený také omluvný dopis. Kopii zdravotnické dokumentace předal advokátovi, kterého rodina k jednání zmocnila.

"Došlo k prodlení při převozu k pitvě. Řešíme už pouze vztah k pozůstalým. Naši domluvu s manželkou zemřelého pan Hromuško velmi agresivně zastavil. Vmísil se do jednání, a to ještě ne přímo," řekl Nečesaný. Podle něho přišel příbuzný s právníkem na jednání nepřipraven a s tím, že bude žalovat záchranku, doktora i krajský úřad.

Hromuško odmítá, že by jeho motivem byly peníze. "Jde o potrestání viníků a o to, aby se podobné praktiky nemohly opakovat," tvrdí.

Nečesaný je už smířen s tím, že případ skončí u soudu, když nabídka na finanční vyrovnání zůstala bez odezvy. Spor se pokusí urovnat hejtman Josef Novotný. Ten zve na schůzku vdovu i Hromuška. Ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek už napsal Hromuškovi dopis a vyjádřil lítost nad postupem zaměstnanců záchranky.

"Pozůstalým jsme se omluvili, nešťastná událost nás velmi mrzí. Rádi bychom pokračovali v jednání, které na záchrance skončilo bez dohody," poznamenal Rokůsek. Hromuškovi poslal i závěr z vyšetřování nezávislé komise. Ta zjistila, že na záchranné službě neexistoval předpis, jak nakládat s těmi, co zemřou při převozu.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz