Pacient zemřel v květnu v sanitě a ve sklepě sídla záchranné služby pak ležel několik dní (ilustrační foto).

Pacient zemřel v květnu v sanitě a ve sklepě sídla záchranné služby pak ležel několik dní (ilustrační foto). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jednání s rodinou zapomenutého nebožtíka na záchrance skončilo krachem

  • 11
Odškodnění 50 tisíc korun nabízí krajská záchranná služba pozůstalým po Jiřím Hornovi. Zemřel v sanitce a jeho tělo poté šest dní leželo ve sklepě záchranky. Rodina se se záchrankou nedohodla a obě strany se obviňují z agresivního jednání. Příbuzní tvrdí, že chtějí hlavně trest pro viníky.

Kauza se zapomenutým nebožtíkem vyvolala pozdvižení. Jednání s Hronovým synovcem Radkem Hromuškem ale skončilo krachem. Hromuško si stěžuje na chování lidí z vedení záchranky.

"Byl jsem překvapen agresivním tónem celé schůzky. Ta se zvrhla v řadu osobních útoků, které mě uráží," uvedl Hromuško, který najal právníka, jenž zastupuje jeho i vdovu a další příbuzné.

Tvrdí, že chtěl znát okolnosti případu, získat veškerou dokumentaci a zjistit, jak mohli záchranáři na strýce v nechlazené místnosti zapomenout. Jeho strýc byl bezdomovcem. Zemřel při převozu z léčebny v Nejdku do karlovarské nemocnice.

Domluva mezi rodinou a záchrankou ztroskotala

"Jde o hanobení ostatků zemřelého a o porušení zákonů. Chtěl jsem vědět, jak ředitel záchranky naloží s lidmi, kteří chybu zavinili. Výsledek mě absolutně neuspokojil. Rozpoutala se diskuse, co jsem za člověka a jestli jsem vůbec příbuzný. Nakonec ředitel uznal vinu, ale rodině prý dá jen 50 tisíc, protože tuto sumu kryje pojistka," řekl Hromuško.

Ředitel Luděk Nečesaný pochopil, že v kauze jde hlavně o peníze. Systémovou chybu totiž záchranka napravila, už se nic podobného nemůže stát. Přes média se pozůstalým omluvil a má pro ně připravený také omluvný dopis. Kopii zdravotnické dokumentace předal advokátovi, kterého rodina k jednání zmocnila.

"Došlo k prodlení při převozu k pitvě. Řešíme už pouze vztah k pozůstalým. Naši domluvu s manželkou zemřelého pan Hromuško velmi agresivně zastavil. Vmísil se do jednání, a to ještě ne přímo," řekl Nečesaný. Podle něho přišel příbuzný s právníkem na jednání nepřipraven a s tím, že bude žalovat záchranku, doktora i krajský úřad.

Hromuško odmítá, že by jeho motivem byly peníze. "Jde o potrestání viníků a o to, aby se podobné praktiky nemohly opakovat," tvrdí.

Nečesaný je už smířen s tím, že případ skončí u soudu, když nabídka na finanční vyrovnání zůstala bez odezvy. Spor se pokusí urovnat hejtman Josef Novotný. Ten zve na schůzku vdovu i Hromuška. Ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek už napsal Hromuškovi dopis a vyjádřil lítost nad postupem zaměstnanců záchranky.

"Pozůstalým jsme se omluvili, nešťastná událost nás velmi mrzí. Rádi bychom pokračovali v jednání, které na záchrance skončilo bez dohody," poznamenal Rokůsek. Hromuškovi poslal i závěr z vyšetřování nezávislé komise. Ta zjistila, že na záchranné službě neexistoval předpis, jak nakládat s těmi, co zemřou při převozu.