Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lídr komunistů: Když uspějeme, budeme prosazovat své plány tvrději

  18:33aktualizováno  18:33
Poté, co se komunisté po minulých volbách dostali do krajské vlády, byl to pro mnohé šok. V končícím volebním období toho však KSČM ze svého programu příliš neprosadila.

Jaroslav Borka (vpravo) je lídrem KSČM pro krajské volby 2012. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Slibovali průmyslovou zónu, podnikatelské inkubátory, stipendia pro studenty. Ale kde nic tu nic. "Už jsme to ve straně hodnotili. Kdyby se nám ještě někdy podařilo do krajské vlády vstoupit, prosazovali bychom naše priority tvrději. Plnění bylo velmi slabé," říká sebekriticky Jaroslav Borka, lídr KSČM pro krajské volby a náměstek hejtmana.

Profil

Kdo je Jaroslav Borka

Jaroslav Borka, KSČM

- lídr KSČM ve volbách do krajského zastupitelstva

- 2008-2012 byl náměstkem hejtmana pro majetkové záležitosti, KSČM pod jeho vedením získala v roce 2008 17 procent hlasů a 8 křesel v krajském zastupitelstvu

- narozen 18. 10. 1952

- vystudoval pedagogickou fakultu v Plzni, učil na ZŠ v Teplé

- od roku 1984 profesionální politik v KSČ

- v 90. letech podnikal a od roku 1996 pracoval jako asistent poslance KSČM

- je ženatý, má dvě děti

Takže jste se s ČSSD spíš 'vezli'?
Trochu jsme byli v zákrytu. Ke konci období jsme už ale našli způsob, jak některé věci, které jsou v našem hledáčku, s ČSSD prodiskutovat.

S ČSSD se střetáváte kvůli pronájmu Nemocnice Sokolov. Vy jste se stavěli proti. Jinak ale byly vaše vztahy bezproblémové?Nějaké problémy vznikly, ale vždy jsme kompromis našli. Nepodařila se jen nemocnice. Nastala jedna velká chyba. Na začátku jsme neřekli, jak se vypořádat s prostředky, které do nemocnice vloží Sokolovská uhelná prostřednictvím firmy Nemos.

Tahle věc vás nenapadla?
Napadla. Vyjednávací skupina se ale zužovala a my už postupně nebyli zváni k jednání. K informacím jsme se dostávali až ve druhé linii. Původní verze zněla, že kraj dostane od Sokolovské uhelné dar a ten proinvestuje tak, aby peníze zůstaly v nemocnici. Pak došlo ke změně. Z investic by vznikl závazek, který by Sokolovská uhelná a Nemos mohly chtít kdykoliv splatit.

S ČSSD se o tom v koalici hádáte. Jste ochotni jít s nimi případně do vlády znovu? Nebo si už budete klást podmínky?
Kdyby to tak dopadlo, jednou z našich podmínek by bylo, aby došlo k revizi nájemní smlouvy s Nemosem. Už půl roku se totiž dohadujeme o investicích, o parkovacím domě, jestli Nemosu ubližujeme a kolik má kraj do nemocnice investovat. To nás velmi zatěžuje.

KSČM připouští další optimalizaci středních škol. Co tím myslíte?
Podnikatelé volají, že se jim nedaří sehnat obráběče, zedníky a další řemeslníky. Dětí ale ubývá a školy budou mít finanční problémy. Měli bychom určit obory, které tu jsou zapotřebí. A vrátit se k myšlence, zda neomezit počty osmiletých gymnázií. Přijímají i děti s horším prospěchem. Myslím, že by střední školy měly přitvrdit při výběru studentů.

Ale jak toho dosáhnete? Tvrdšími přijímačkami?
Jedině přijímačkami.

A zavřeli byste některá osmiletá gymnázia? To už jste zkoušeli a pod tlakem veřejného mínění jste couvli.
Udělejme analýzu a natvrdo řekněme, co dál. Konkrétně se mluvilo o problémech ašského osmiletého gymnázia. Vím, že každé město, které ztratí střední školu, ztrácí vzdělané lidi a možnost ovlivňovat svůj vývoj. Ale měli bychom si odpovědět na otázky: má škola kvalifikovaný personál a projdou děti náročným studiem? Pokud ano, nechme gymnázium existovat. Když ne, nechme třeba jen čtyřleté.

Navrhujete 'vytvořit systém otevřených, transparentních a rovných podmínek při veřejných zakázkách'. Kraj nerozděloval zakázky otevřeně a transparentně?
Rozděloval. Myslíme tím, aby se kraj vrátil k praxi, že výběrová řízení bude dělat vlastními silami. Teď přípravu větších zakázek zadáváme odborným firmám. Ukazuje se, že ani tyto firmy nejsou všelékem. Posílil bych odbor na krajském úřadě, který by zadával maximum zakázek.

Přicházíte také s myšlenkou vytvořit databázi firem a umožnit jim soutěžit o zakázky. Myslíte to tak, aby se mohlo hlásit více firem?
Ano. ODS třeba slibuje transparentní soutěže, v nichž hlavní roli bude hrát nabízená cena. To je ale naprosto odtržené od reality. Cena nemůže být jediným kritériem. Stává se, že některá firma zakázku cenově podsekne a my nemáme možnost ji odmítnout.

Proč byste ji odmítali, když v soutěži nastavíte jasné podmínky?
Problém je, že firmy pak přicházejí s požadavkem, aby kraj uhradil vícepráce.

Co znamená ve vašem programu věta 'rozvoj výrobní základny za účelem stabilizace vysokoškolsky vzdělaných odborníků v kraji'? To zní jako z předlistopadové brožury KSČ.
Pouze služby nestačí, kraj musí mít výrobu. Když se nevrátíme k podpoře výroby, tak nikdy neklesne nezaměstnanost.

Jakou odporu myslíte?
Uvažovali jsme, že bychom v novém volebním období vypsali pro podnikatele granty na podporu nějaké výroby. Příklad - v Abertamech byl rukavičkářský závod. Kdyby se našel někdo, kdo výrobu obnoví, dostane dotaci od kraje.

Tím ale firmu zvýhodníte oproti konkurenci a zasáhnete do tržního prostředí.
Nezasáhneme. Bude to něco nového, oč Karlovarský kraj stojí.

Ještě mi vysvětlete váš pojem 'transparentní vedení krajského zřízení'.
Lidé by měli mít co nejvíce informací. Na web už jsme dali faktury a informace o výběrových řízeních. Ještě jsem navrhoval zřídit protikorupční linku, kam by občané mohli volat. Také bychom dali veřejnosti prostor, aby navrhla prospěšné projekty. O nich by lidé hlasovali a kraj by ten vítězný uskutečnil.

Kraji hrozí průšvih kvůli vracení evropských dotací v hodnotě 2,5 miliardy korun. Ve výboru ROP Severozápad sedí dva zástupci KSČM.
Mnoho členů výboru ani netušilo, co se děje. ROP měli kontrolovat ministerští úředníci. A já se ptám, jestli výbor složený z krajských zastupitelů vůbec mohl odhalit některé nepravosti v projektech. Myslím, že šlo o systémovou chybu, která vznikla už dávno.

Stýská se vám po předlistopadovém režimu?
Nestýská. Tenkrát byla společnost kontrolována stranou, bezpečností. Rád budu žít ve svobodné zemi, ale co se svobodou, v níž nikdo nepomůže člověku, když se dostane do problémů. Proto se lidé více obracejí ke KSČM, která už neprahne po vedoucí úloze. Tohle klišé padlo.

Jenže když se podívám na vaši kandidátku, tak prvních dvacet lidí má průměrný věk 58 let. Mladší jste dali až na konec seznamu.
Výběr kandidátů měly na starosti okresní organizace a nikdo je neovlivňoval. Notoricky známá jména se dostala zase do popředí. Je to velké varování do budoucna. Ale myslím, že mladší se posunou kupředu díky preferenčním hlasům.

Jste připraven stát se třeba prvním komunistickým hejtmanem?
Duševně snad ano. Ale upřímně bych byl rád, kdyby se nechala přesvědčit moje kolegyně Valjentová, aby se o tento post ucházela. Ona je jedenáctá na kandidátce, ale myslím, že v konečném pořadí zaujme přední místo. Měla by být trochu ráznější, ale je vhodným typem člověka.

Vy jste typický aparátčík, že? Po škole jste pracoval jenom pro KSČ nebo KSČM.
Učil jsem také na základní škole v Teplé. Aparátčík je ten, kdo stroze vykonává funkci. Já chtěl sloužit lidem. Po roce 1989 jsem se setkal například s učiteli, kterým bylo ublíženo po roce 1968. Vyříkali jsme si leccos. Já v roce 1968 teprve končil devítiletku.

Rozhovory s lídry (seriál)

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz